Forum > Färdiga produktioner

Asti - Vi (klar) - VIDEO

<< < (10/11) > >>

Bribedant:
Så snyggt. Som nypolerad mässing ljudmässigt.  Den här har du lagt ned en del prod tid på gissar jag.
Top notch igen alltså. Men ibland skulle jag vilja slänga in en näve salt i dina låtar. Nåt som kryddar till det, retar nerven liksom. Låta någon skrika versen i bakgrunden..typ  :D

Asti:

--- Citat från: palm skrivet 13.01.2019, 17:19:38 ---Hej hej!

Denna låt är riktigt bra... en härligt suggestiv känsla med finfin sång. Gillar balansen och den pumpande (basen). Du har något flutelike i början....vilket ljud är detta? Sen har du ett ljud i prechourus eller för mig i alla fall, påminner om ett gammalt ljud calliope på D50 - nyfiken på detta också! Jag kanske hör i syner men dessa ljud gillas och ligger perfekt!

Återigen en riktigt bra låt! Kul med film....ger en annan dimension.

/Göran

--- Slut citat ---
Tyvärr kan jag inte ge dig någon detaljerad info om ljuden du nämner, utom enbart att dom är tagna
från en gammal version av Hypersonic. Min musikdator står bland soporna för transport till tippen,
så jag kan inte gå in på projektet längre.  :(
Roligt att du gillar låt och video! Tack för din feedback!
/Asti

equality:
Så jäkla snyggt allting. Låt och video i perfekt förening. Mkt proffsigt! Kul att se hur du och säkert alla på KR har utvecklats.

Asti:

--- Citat från: Bribedant skrivet 14.01.2019, 21:06:08 ---Så snyggt. Som nypolerad mässing ljudmässigt.  Den här har du lagt ned en del prod tid på gissar jag.
Top notch igen alltså. Men ibland skulle jag vilja slänga in en näve salt i dina låtar. Nåt som kryddar till det, retar nerven liksom. Låta någon skrika versen i bakgrunden..typ  :D

--- Slut citat ---
Tror inte jag lagt ner mer tid än vanligt, utan helt enkelt haft turen att få till en bra ljudbild/mix!
Flyttade upp arpeggiatorn en oktav efter ett bra tips, så att inte basområdet dominerade...
Har lärt mig att skära mycket i de låga frekvenserna vad gäller framförallt sång och akustiska gitarrer.
I denna låten var målet att skapa en suggestiv och avkopplande känsla, där låten stannar av halvvägs
och sedan rullar igång igen där man vaggas med i arpens rytm.  :)
Normalt försöker jag få in ett stick/break i mina låtar, som harmoniskt och dynamiskt ska "överraska"
eller åtminstone ge lite variation, men det var inte ambitionen i denna!
Tack för din feedback och roligt att du tycker det är snyggt!
/Asti

MOMA:
Mycket gediget hantverk i en stark emotionell låt.

Som så ofta förr får vi en Mr Asti av bästa märke. Den här produktionen ligger dessutom snäppet över de andra i balans och känsla. Mixen sätter precis de element där de bör ligga och framförandet är ju klockrent!
Alltid härligt att få upptäcka nya låtar som sätter sig - mycket stark kandidat till årets låt redan i januari!

Nu när jag skrev det...skulle inte det kunna vara en tävling för december i Kontrollrummet? Årets låtar?

Om det blir av har vi en kandidat här!

MOMA

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion