Forum > Demolåtar
Plinka & pxm "FIREHAWK mark II, pxm feat Plinka."
pxm:
Suveräna Plinka hjälpte mig och räddade
nyinspelningen av min rockblues.
Vad gillar ni den nya versionen ??? :)
Joel Sattler skrev texten åt mig för 4 år sedan.
Orginalfilen av Firehawk var mer hårdrock.
Det här är en softare version, basen spelar efter
orginalet dock och jag har behållt claven Bo
Diddleys Beat som inleder 12ans repriser.
Garuda är en god beskyddare i hinduism och
Krsna rider på Garuda ibland.
:)
mvh
pxm:
Är det ingen som har något att skriva om denna låt ??? Jag tycker den blev
jättelyckad. :)
Är det okey att lägga in den under fliken "Färdiga Demos"..
mvh
spacetrucker:
Skön live-feeling. Trummorna låter bra. Får lite hippie-vibbar av låten :lol:. Plinka är suverän som vanligt
Övergången vid 160 på spelaren är en aning förbryllande... låter lite "klippt och klistrat" där med några knäpp.
//Space
Gurano:
Mina tankar:
Svänger helt ok!
Plinka är ställvis (på några ställen) för låg i relation till musiken - kan slipas lite på. Håller med Spacetrucker om 160 det låter klippt och ljudet dör för abrupt - likaså så börjar musiken och sången för snabbt ihopklippt vid 166.
Om låten ska vara så lång behöver nog något mera/annat hända oxå så att lyssnaren behåller fokus
/Gurano
Fuzzbub:
Jag håller med de båda föregående talarna. Annars en cool låt och det bästa jag hört ifrån dig! Plinkas sång sitter fint till låten.
Jo solot efter det skumma hoppet vid 160 kan göras mer intressant tycker jag. Lite mer driv där men det kan räcka med ett annat gitarrljud bara. Bra jobbat! /Fuzz
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida