Forum > Demolåtar

Emu ft Plinka: Memory (extended mix) v2 2016-12-04

(1/8) > >>

Emulator:
Hej!

En till liten trudilutt av det aningen mörkare slaget, fast ändå med hoppfull kärna. Något om hatkärlek till en stad som förtvinar och avfolkas, och om att man är ansvarig för sitt öde. Givetvis kan man ju byta ut stad mot vilken feature av livet som helst. Tror den skall ge en gnutta hopp i refrängerna iallafall.

Först sjöng jag, men det flög aldrig riktigt, så Plinka tog över och gjorde ett fantastiskt jobb. jag körar bakom, och där finns en del synkgrejor att ta hand om eftersom jag inte sjungit om sedan jag fått filerna.

Mixen är en pallett av stämningar och ljud, men inte finstämd ännu, så jag önskar återkoppling på vad som funkar och inte samt vad som är rent hopplöst dåligt för andra än den som hade otroligt mysigt i studion ;)

Låten är nog 4:08 lång, och efter detta kommer två och en halv minut av lite synthorgie kan man väl säga, -de olika elementen som bygger upp låten bygger upp den igen fast väldigt avskalat. Det är helt ok att inte lyssna på det, vill ha med det nu mest för att det var riktigt kul att pilla ihop.


Text & musik, Tomas Barkman.

Sång: Plinka
Körer: TB

Text;

lights are turning low
streets are closing down
and down here below
the sounds fade out somehow

the lines go on and on
in circles without end
the beating of a heart
closing to descend

in my hand
carried through this wasted land
the future, like a grain of sand
that turn into a pearl

ake a look around
reach out and take it in
this cold and lonely town
is dying from within

awake or sleeping i cant tell
the sound of silence rang my bell
the wind blew cold enforced my thrust
my wings unfold untouched by rust

in my hand
carried through this wasted land
the future, like a grain of sand
that turn into a pearl

I understand
my fate's entirely in my hands
a promise to return again
the memory's in my heart
- its time now to depart


[mp3=200,20,0,left]http://plinka.perfectbounce.se/memoryextended.mp3[/mp3]

http://plinka.perfectbounce.se/memoryextended.mp3


EDIT 2016-12-04

Fixat och meckad, kortat ner, ändrat lite trummor ochordnat mer briljans på Plinka i början framförallt.

hur funka?


[mp3=200,20,0,left]http://plinka.perfectbounce.se/memoryplink02.mp3[/mp3]

http://plinka.perfectbounce.se/memoryplink02.mp3

Roffe H:
Ingen liten trudelutt precis, spännande och intressant, schyst sång och bra text.  :)

/Roffe H

Dividend:
Extremt välskapt ljudbild, det låter på riktigt!

Kunde inte klura ut vad texten handlade, så fick läsa ingressen :D Säger bara att Plinka gör ett verkligt fint jobb på den här. Snyggt delay - som är varierat på nåt sätt över tid (?) - på sången också..

Leif:
Fint samarbete!
Snygg produktion och bra sång. Texten är också bra.
Musiken skapar en släpig stämning. Det går att förnimma en melankolisk och dunkel känsla.

Gött jobbat av er båda två!

Emulator:

--- Citat från: Roffe H skrivet 29.10.2016, 13:03:55 ---Ingen liten trudelutt precis, spännande och intressant, schyst sång och bra text.  :)

/Roffe H

--- Slut citat ---

danke! sista tredledelen kommer nog stryka på foten  :rolleyes:


--- Citat från: Dividend skrivet 29.10.2016, 20:06:45 ---Extremt välskapt ljudbild, det låter på riktigt!

Kunde inte klura ut vad texten handlade, så fick läsa ingressen :D Säger bara att Plinka gör ett verkligt fint jobb på den här. Snyggt delay - som är varierat på nåt sätt över tid (?) - på sången också..


--- Slut citat ---

tack :) ja, öppen skriven text typ som kan tolkas lite hur man vill, -eller inte  :D

delayerna är lite olika, jag sttyr över portioner till olika saker som moduleras på olika sätt. fan va kul att du la märke till det :):)


--- Citat från: Leif skrivet 29.10.2016, 21:42:10 ---Fint samarbete!
Snygg produktion och bra sång. Texten är också bra.
Musiken skapar en släpig stämning. Det går att förnimma en melankolisk och dunkel känsla.

Gött jobbat av er båda två!

--- Slut citat ---

tack ska han ha.,släpig stämning med melankoli och dunkel är nog rätt precis vad som söktes :)

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion