Forum > Demolåtar

The Well - ny låt mé karl

<< < (2/3) > >>

karl:
Tack för lyssningar ;) Bond tema, ja snarlikt men inte helt rätt om man är picky....från kvint c-g vandrar g vidare till giss och a och sedan tillbaka till giss...där har vi Bond....  "min figur" c-g giss aiss a ;) hårfint men skulle säkert inte sitta inne för stöld i en månad ;) så mycket somdet nu stjäls nu förtiden...eller ?

Allt gott k

Roffe H:

--- Citat från: karl skrivet 07.03.2016, 01:08:55 ---Tack för lyssningar ;) Bond tema, ja snarlikt men inte helt rätt om man är picky....från kvint c-g vandrar g vidare till giss och a och sedan tillbaka till giss...där har vi Bond....  "min figur" c-g giss aiss a ;) hårfint men skulle säkert inte sitta inne för stöld i en månad ;) så mycket somdet nu stjäls nu förtiden...eller ?

Allt gott k

--- Slut citat ---

Tror inte heller att du åker i finkan,  :lol: kände bara en svag doft...så helt ok för mig. :D
/Roffe H

Plinka:
Gillar stycket, det är skönt att lyssna på! Intrumentalt eller med sång, tja det funkar vilket som! Men ska du ha den instrumental så tycker jag du ska flytta det ljusa synthljudet till vänster mot mitten  :)
Mastern känns lite ojämn i min lyssning, men jag låter det passera nu, då jag tolkar ditt inlägg som att det ännu är lite ofärdigt och under utveckling. Annars är jag nöjd med balans och luftighet och väl avvägda frekvenser i min lyssning.

Gurano:
En trevlig grund/låt!
Jag tycker att pianot är för högt och bör sänkas en del.
Det borde hända lite mera om den ska vara i nuvarande skick, men eg tycker jag att du ska sjunga på denna.

/Gurano

MOMA:
Får en kanske underlig känsla av Frankrike, kanske ett stänk av 60-tal...
Det finns massor här som kan bli hur bra som helst, och kanske ska man gå varsamt fram, för det finns något skört elegant över arret som det är. Nästan så att man som lyssnare håller andan, så att det inte vacklar och faller ;)
Bra melodier - igen! Och som sagt en spännande sättning.

Mycket bra! (kan i dina händer bara bli bättre!)

MOMA

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion