Forum > Färdiga produktioner
Roffe H - I trollskogen
Eddi:
Jag hör att du samlat violinerna i mitten och det är ett bra drag tycker jag - violinerna är ju liksom huvudattraktionerna i denna låt. Om jag får komma med lite förbättringsförslag så skulle det vara att lägga ett delay på vänster sologura och - här kommer det - en ytterligare oktav på sångstämman som inte behöver låta så mycket men den skulle ge lyster till sånginsatsen och du har en oktav till att ge vet jag. :)
Roffe H:
--- Citat från: Eddi skrivet 04.03.2016, 02:40:43 ---Jag hör att du samlat violinerna i mitten och det är ett bra drag tycker jag - violinerna är ju liksom huvudattraktionerna i denna låt. Om jag får komma med lite förbättringsförslag så skulle det vara att lägga ett delay på vänster sologura och - här kommer det - en ytterligare oktav på sångstämman som inte behöver låta så mycket men den skulle ge lyster till sånginsatsen och du har en oktav till att ge vet jag. :)
--- Slut citat ---
Tack för lyssning och kommentar...har testat din ide´, vet inte om det funkade...svårt att sjunga unisont. Trummorna (Jocke) var svårt att göra någonting åt. Senaste version längst upp i tråden :unsure:
Roffe H
pxm:
Vilket suveränt fiol-lir !!! :wub:
Häftigt.
Jag gillar låten och det funkar för dig att sjunga unisont..
mvh
Roffe H:
--- Citat från: pxm skrivet 04.03.2016, 16:33:51 ---Vilket suveränt fiol-lir !!! :wub:
Häftigt.
Jag gillar låten och det funkar för dig att sjunga unisont..
mvh
--- Slut citat ---
Roligt att du gillar låten pxm...gillar även ditt experimenterande med blues som du säkert läst. Är glad att själv ha kommit igång med musiken igen :D, det var ett tag sen nu, fick en ordentlig "feelingsvacka" gick bara och stirrade på grejerna. :wacko:
/Roffe H
Eddi:
Jo det vart precis som jag trodde - mycket bättre med lyster på sången :D
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida