Forum > Färdiga produktioner
Roffe H - Gitarrlek IV (instrumentalt)
MOMA:
Ja, skulle någon i nationalteatern plötsligt dyka på lead skulle man inte bli förvånad. Någon bitskt humoristisk text om ett förortscentrum på dekis någonstans... Vet inte, men det är den spontana och råa känslan i arret som sätter tanken i spin :lol:
Kul!
MOMA
Roffe H:
Max, Moma: Tack för fin respons. Hade en variant med text utlagd ett tag, men tog bort den igen, tyckte inte att den riktigt fungerade ihop med musiken. Låter den vara som den är så länge tills dess någon bättre textide' eventuellt dyker upp. :)
Roffe H
Asti:
Det svänger bra Roffe!
Gillar att höra saxen igen!
/Asti
Eddi:
Det är bra gung i den här med både bra gura och saxspel, något händer vid septiman lite sent påhopp känns det som du-du-du-du ja du fattar nog. Sången var det nog inget fel på men texten kändes lite för "enkel" till det här måste det vara mer hjärta och smärta :D
Roffe H:
Asti/Eddi: Tackar för era kommentarer. Roligt att du tycker det svänger Asti och saxen måste ju få vara med ibland. :)
Eddi, du har helt rätt när det handlar om sången, texten passade inte till låten...därför tog jag bort den versionen. Ska kolla septiman, går det att fixa gör jag det, annars får det vara, den ska ju inte vara med i melodofestivalen precis... :lol:
Roffe H
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida