Forum > Färdiga produktioner

Asti - Nothing more to say

<< < (5/6) > >>

Asti:

--- Citat från: Fuzzbub skrivet 02.12.2015, 19:08:55 ---Inte alls dålig men den här passar inte på skivan!  Ok, det är bra att ha många låtar att välja mellan så let it flow. 

Snyggt och väl utfört som vanligt.     Hur har du fått till Leslieeffekten på gitarren förresten?  Phaser eller renodlad leslie eller hur?  /Fuzz

--- Slut citat ---
Vet inte vilken skiva du tänker på, men detta är mest ett återfall i 60-tals nostalgi.   :)
Brukar iofs bränna ut en cd när jag fått ihop 10-15 låtar bara för att det är kul. Man är
väl lite gammalmodig med att vilja ha det på cd. Är uppe i 20-talet skivor nu...  :wacko:
"Leslieeffekten" på gitarren ingår i ett preset på POD X3:n under high gain och är
nummer 2 "Badge". Trodde det var flanger, men du har kanske rätt i att det är phaser..?
Inte Leslie i alla fall vad jag förstår...ska kolla i manualen om jag hittar den!  :rolleyes:
Kul att du tycker det är snyggt utfört och tack för din feedback!
/Asti

Asti:

--- Citat från: Håkan Nilsson skrivet 03.12.2015, 08:03:14 ---Jag skulle vilja ha mer trummor. Tungt hihatkomp skulle driva på den långsamma låten bra. Är det kompgitarrer det är för mycket av?

--- Slut citat ---
Hade svårt att hitta passande trummor till denna eftersom den går så långsamt (56bpm).
Du har kanske rätt i att ett mer drivande hihat-spel skulle funka bättre..?
Det är rätt många gitarrer med, men inte så många rena kompgitarrer, en akustisk och två el om jag minns rätt....
Tack för feedback!
/Asti

Asti:

--- Citat från: egghuvud skrivet 03.12.2015, 18:44:23 ---Jag tyckte det var coolt fastän det var lite hippie. Men så är jag också gammal. Fick lite Barclay James Harvest vibbar och slängdes tillbaka en hel massa år en stund. Tycker också att du kunde jobba lite mer med trummorna så att de driver på lite.
Lite krockande s i körerna också. Annars som vanligt en bra låt och bra genomfört.  :)

--- Slut citat ---
Jo, det här blev nog lite flummigt!  :D
Barclay James Harvest är faktiskt något jag missat! Ska kolla upp det nån gång.
OK, du tycker också att trummorna borde vara mer drivande! Få se vad jag kan göra åt det!
Ska titta på det där med s-ljuden i körerna! Roligt att du gillar låten!
Tack för din feedback!
/Asti

zorrow:
Hatten av igen låtmässigt! Skönt gung i låten. Solosången skall vässas och upp lite. Tycker att det passar bättre i genren. Vad blir nästa låt? Våga utmana konceptet  B)

Asti:

--- Citat från: zorrow skrivet 04.12.2015, 22:15:07 ---Hatten av igen låtmässigt! Skönt gung i låten. Solosången skall vässas och upp lite. Tycker att det passar bättre i genren. Vad blir nästa låt? Våga utmana konceptet  B)

--- Slut citat ---
Roligt att du gillar låten!
Är det något speciellt ställe du menar där solosången behöver vässas eller menar du allmänt i låten?
Denna låten är som sagt en tillbakablick mot 60-talet och mina Beatlesinfluenser, medan
låtarna jag gjort på senare tid varit försök att göra lite modernare musik, om än inte helt up-to-date!  :)
Så jag är lite osäker på vilket koncept du vill jag ska utmana...skulle gärna vilja göra ännu modernare
musik, som t.ex i samarbetena med Clemens och bjurte m.fl. Själv klarar jag inte det pga både okunskap
och avsaknad av pluggar med moderna ljud! Hur som helst, tack för din feedback!  :)
/Asti

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion