Forum > Demolåtar

Marsall & Gurano Så Skimrande

(1/3) > >>

Marsall:
kompositör:Marsall
Text: Marsall
låtnamn: Så Skimrande
genre: Psykedelisk crazy core  ?
Medverk: Gurano på Synthgodis
Format:mp3
år:2015

Tar gärna emot mixförslag o förbättringar av alla de slag ..
Nu är den uppgraderad med Guranosynthgodis 2015 11 25

Så Skimrande

Vad tycker du är viktigast i livet
Lägg det i ditt hjärta med bomull o siden
Känn värmen som porlar som åar
Känn att du lever o andas in
Himmelen Himmelen'

O jag ser att du ler du är vacker Så skimrande
O när jag ser att du ler blir du än mer glimmrande

Vad du tycker är viktigast i livet
Lägg det då närmast ditt hjärta med blommor o viden
O håll om det o håll om det.
'
Du är som kallt och varmt du är mitt allt.....

Hon svarar lall lall llall.........

Gurano:
Denna kan nog bli bra  :)
men det är lite att jobba på enligt mig. Det finns en del digitala knaster och knäppar som du borde jobba bort tycker jag. Sedan tycker jag att det är lite för mycket reverb på sången. Kanske att det behövs något mera instrument på "verserna"?

/Gurano

Dividend:
Skön text! Bra sjunget, men jädrar vad mycket delay? Vill du ha det så?

Blir glad av det här, sen när det drar igång åt det pop-punkiga hållet i refr så känns det här helt rätt. Sången ligger för högt också (i refr) tycker jag.

I vilket fall en fin liten visa, speciellt slutet! :)

Marsall:
Tack Gurano för snabbt svar  :) ..kanske en synth på verserna skulle passa ;) .. skall kolla knäppningar mm ..

Marsall:

--- Citat från: Dividend skrivet 22.11.2015, 19:14:09 ---Skön text! Bra sjunget, men jädrar vad mycket delay? Vill du ha det så?

Blir glad av det här, sen när det drar igång åt det pop-punkiga hållet i refr så känns det här helt rätt. Sången ligger för högt också (i refr) tycker jag.

I vilket fall en fin liten visa, speciellt slutet! :)

--- Slut citat ---

Tack div för skön text o sjunget  :D och att den gläder!! Jag kan nog ha delayat in mig i ett hörn tror jag...får kolla det o volymen på reffen..o slutklämmen gillar jag med ..Tack för fin feedback..

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion