Forum > Färdiga produktioner

Perowitch-Stopp Wy down

<< < (2/3) > >>

mahan:
Tjou Pero!
En riktig rytmisk pärla, går ju inte att sitta still o bara lyssna. ye yeee!
Innehållsmässigt är detta inget man kommer ihåg när spelaren stannat.
Det som jag kommer ihåg är den snygga luftiga mixen med skitbra reverb
och allt låter väldigt proffsigt o internationellt som det gjorde på 80-talet.
Snyggt jobberi, yeyeee! :)

h.   johan

PEROWITCH:

--- Citat från: Asti skrivet 06.04.2015, 11:51:08 ---Skön musik! Jättesnygga trummor/percussion med ett härligt driv!
Snygga röst-samplingar, speciellt där det kommer in vid 55 sekunder!
Tycker mixen sitter fint och ljudbilden är bra, men saxen låter tyvärr
lite mycket midi och kvantifierad och pianot kunde kanske haft en bättre klang.
/Asti

--- Slut citat ---
Tack Asti, bra synpunkter kan faktiskt hålla med ang saxen och midispelad men är ändå imponerad hur nära man kommer sax ljudet i nexus mot min gamla trinity korg måste vara ett av det svårare instrumenten att lägga på tangent .Piano ljudet upplever jag också lite vasst och kanske för mycket delay men men  är på nästa projekt nu./perre :)

Dividend:
Jag gillar det här. Dansant driv, och samplingarna (de artificiella intelligenserna) sätter punkten över i:et.

Snygga saxsolon också.

Riktigt bra!

PEROWITCH:

--- Citat från: Marsall skrivet 06.04.2015, 16:24:24 ---Snyggt ihopknåpat lite 70 tals deckardisco ..en liten mini hängdistackordgura vid 2.57 va ju fin också..bra jobb. :)

--- Slut citat ---
  Tack Marshall, jo hade lite tankar på film när den utvecklades varför inte deckar film





Johan: Jo tycker faktiskt den blev bra kul att du gillade den .

Dividend; Tack  :)

Eddi:
Javisst juste drag framförallt i drumsen och du har ju en signatur i pianospelet som känns igen och funkar bra - det finns nåt oidentifierbart knaster i vänster som jag inte kommer överens med riktigt - i övrigt skitskön låt som jag tycker låter modern snarare än 70-tal som någon skrev.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion