Forum > Färdiga produktioner
1.a alstret i en "svit" av 6 låtar på temat progressiv rock
MOMA:
Jomenvisst är det akustiskt och soft :) Men som en av många låtar så får den nog vara det. Nästa distar och hugger vasst som Eddie van H en elak måndagsmorgon. Funderar som bäst på att rigga gitarr-stärkaren utanför studion för att få bättre rum och bett i eländet. Något tips för få autentiskt tryck? Anyone?
MaxB:
--- Citat från: MaxB skrivet 02.02.2015, 13:09:10 ---Underbart! Och jag tycker definitivt jag känner igen denna röst.
--- Slut citat ---
Är textraden: "It started a month ago..." något du sjungit tidigare i ditt liv?
MOMA:
Hmmm... vi har en sällsynt skarpögd och lyhörd konnässör på tråden :P
Jodå, så har det låtit om somliga rader. Men det torde vara presbigerat vid det här laget, eller hur??? Kan nog inte riktigt säga hur många år sedan det var!
MOMA:
Ja, vi får se när de följande spåren dyker upp, har bestämt mig för att slipa på detaljerna så att det sitter. Återkommer!
MaxB:
--- Citat från: MOMA skrivet 02.02.2015, 22:02:52 ---Hmmm... vi har en sällsynt skarpögd och lyhörd konnässör på tråden :P
Jodå, så har det låtit om somliga rader. Men det torde vara presbigerat vid det här laget, eller hur??? Kan nog inte riktigt säga hur många år sedan det var!
--- Slut citat ---
Om du visste vad jag älskar den låten och din sångröst!
Andreas vad han nu heter som syns i ESC-sammanhang, möter en farlig konkurrent här!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida