Forum > Demolåtar
Wastin time
Zakyath:
Den förra låten ja la upp hände det inte så mycket med... sången blir lite väl ljus där så vetefan hur jag ska göra.
började med en kort ny låtidé istället. saknar lite text så nu är den lite mellanspel, vers å refräng för att ge ett hum om hur det låter. vore kul med lite input på det jag lyckats med än så länge.
mvh
pxm:
Tjenare ,Zak !!!! :)
Trevligt att du hittat till detta forum......
Skönt sound i denna mix och sången är bättre....
Låter riktigt coolt.....Är det riktiga trummor vi hör ???
Är det du som trummar ??????
Lyssna litet på övriga medlemmars låtar och ge litet feedback så
får du förhoppningsvis mer feedback på dina låtar också... :)
mvh
MaxB:
Det är något skönt över helheten i soundet. Så det här får du gärna hitta på mer grejer i.
Harmonica mike:
Ja men det är coolt,text och seriöst yl så blir det bra.
###############################
Lite allergisk mot distgurekomp..På sista låten jag och polarn spelade in så ville han ha en distad gitarr,läs rådistad,i kompet..Denna gitarr har nu växt i mixen till en osammanhängande smet av dist som gör allt den kan för att förstöra allt av transienter och vackra övertoner i övriga instrument/sång och jag ångrar bittert att jag lät honom få sin vilja igenom.Min paroll är annars,rena ljud in sedan anpassar man mixen/instrumenten efter det man vill tydliggöra i låten.Nu är ovanstående egen fundering så den kan du ta med en nypa salt.
Mike
bjurte:
Kul sound, låter verkligen replokal, men det blir lite förmycket av det goda här, för mycket rum på trummorna, basen lite för tunn och gitarren alldeles för låg/anonym.. skala av lite av rummet och HÖJJ Gurorna förböfvulen.. B)
Shysst grund annars, lite 'gammel-rock' a'la Zepp och andra hjältar..
PS.Lite mer i Attityd i sången skulle sitta fint oxo Klart det ska distas...
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida