Forum > Färdiga produktioner
Trasig tvättmaskin blues
Henric:
LÅTNAMN: Trasig tvättmaskin blues
ARTIST/GRUPP:Henric Svensson
GENRE: Blues
LÅTLÄNGD:4:05
KOMPOSITÖR:Henric Svensson
PRODUCENT:Henric Svensson
EV. MEDVERKANDE:
INSPELNINGSÅR:2014
FORMAT: mp3
Efter att ha varit otroligt otursförföljd när det gäller vitvarorna i hemmet utspelade sig detta händelseförlopp med början på skärtorsdagen då ny diskmaskin och ugn inhandlades i Ystad - sen som lök på laxen gick tvättmaskinen sönder i morse... :angry:
Låten är klar nu - flyttar över den i färdiga! :D
Har lyssnat på synpunkter angående hi-hat, måste säga att jag gillar den late, lagom bakfulle trummisen som inte spelar mer än han behöver, bidrar till att skapa den där smått monotona bluesfeelingen - men smaken är ju som bekant forskillig som danskarna säger!
Har också testat lite "gitarronani" på introt men det blir to much, vill ha det enkelt, lite bonnarock typ! (Jag står ju med fötterna stadigt i den skånska myllan, gammal lantbrukare som man är!)
Kort om inspelning:
Bas Yamaha TRB genom Overloud Mark Bass 2
Trummor EZ Drummer Blues pimpat med EZ mix
Gitarr Fender Telecaster - har använt tre olika gitarrljud, två från EZ mix Classic amps, ett från Overlouds TH2
Sångmic Neuman TLM 102
Inspelat i Cakewalk Sonar 8.5
Youtube länk:
Soundcloudlänk: https://soundcloud.com/henric-svensson/trasig-tvattmaskin-blues
Trasig tvättmaskin blues
Text & Musik Henric Svensson 201404
I förra veckan, då körde jag till Ystad,
och köpte en ny diskmaskin och en ny ugn,
sen trodde ju jag att allt var frid och fröjd,
men nu i morse när jag vaknat och satt på dass,
då kommer frugan in och säger vår tvättmaskin är kass,
Vår tvättmaskin är trasig, den är alldeles kass,
vår tvättmaskin är trasig, den är alldeles kass,
ska man skratta eller gråta, när man sitter på dass,
Solo
Först så tänkte jag det är ju, det är ju helt otroligt,
att det bara kan hända, men sen efter ett tag så,
ah, det är väl inte hela världen, jag får väl köra till Ystad igen,
ska man skratta eller gråta, eller helt enkelt bara Siemens förlåta,
Vår tvättmaskin är trasig, den är alldeles kass,
vår tvättmaskin är trasig den är alldeles kass,
ska man skratta eller gråta, när man sitter på dass,
omtag
Slut
Fis
Henric:
Blev lite ändringar, se trådhuvudet! Fick idén att göra en blues av eländet! :D
Bluesen var först tänkt att göras ihop med Roffe H, sen hände allt detta och texten kom liksom flygandes av sej sjäv! :rolleyes:
Wernborg:
Haha, kul ämne. Singing the i-landsproblemsblues… :D
Tycker det är lite enahanda trummor och stör mig på att hihaten låter exakt likadant hela tiden på virvelslagen.
"Mysigt" avslut. :wacko:
Henric:
--- Citat från: Wernborg skrivet 21.04.2014, 20:00:17 ---Haha, kul ämne. Singing the i-landsproblemsblues… :D
Tycker det är lite enahanda trummor och stör mig på att hihaten låter exakt likadant hela tiden på virvelslagen.
"Mysigt" avslut. :wacko:
--- Slut citat ---
Inget jag tänkt på, ska lyssna med ditt påpekande i minnet! Däremot när jag satte ihop trumtracket tyckte jag det var lite snålt med variationer och fills i den kategorin jag rotade i! Blir nog bättre efter den maj när uppdateringen kommer - verkar bra!
Tack för kommentar! ^_^
Eddi:
Ja lät den som på slutet var den kass - annars gillar jag bluesen oavsett var de upplevs :D
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida