Forum > Demolåtar

Ballad med lite country feeling

(1/5) > >>

MacTS:
Titel: Coming home again
Musik, arr, mix: MacTS
Text & sång: MacTS
Låtlängd: 4:01

För första gången på flera år har jag satt ihop en låt som inte är för något av de hårdrocksband jag spelar med. Häromdagen fick jag hem en telecaster, och var då tvungen att spela nåt med lite "twang". Nu är jag tämligen kass (eller möjligtvis ännu sämre) på att spela countrygitarr, så det fick bli en liten ballad med i alla fall lite country-feeling.
Tar gärna emot tips/feedback på det mesta.
Har inte lagt ner så mycket tid på mixen än, tycker själv att den känns lite vass.

Edit: Ny mix: Flyttade in gitarrerna en bit i stereobilden och sänkte dom, sänkte virveln lite och gav hela mixen liiiite mer bas.
vad tror ni?

Här är gamla mixen som referens:
https://www.dropbox.com/s/vy753h193xf0wey/Coming%20home%20again.mp3


MaxB:
Vilken underbar sångröst, skönt arrangemang och nice feeling! Orgel är aldrig fel i en sån här låt.
Gitarrer så här långt ut är jag lite ovan vid, brukar vilja ha dem en pyttebit längre in men oj vilka fina gitarrer!
Underbar körsång också!  :wub:

palm:
Du får skola om dig....så är det :-)

Droppa hårdrocken! Detta gjorde du kanon.

Håller med föregående talare om balansen - gitarrerna ligger långt ut (för långt?) det blir balans när din sologitarr fortsätter och täcker upp i mitten, tycker jag! Vet inte om det är min ovana vid dessa balanser, men volymen på gitarrerna känns anings hög.
Gillar ditt gitarrljud. Vad spelar du igenom?

Riktigt gött solo - passar som handsken till låten.

Keep on countryrockning!

/Palm

MacTS:
Tack MaxB och Palm!

Ska se över panoreringen av gitarrerna och även nivå. Är så van att putta ut gitarrerna fullt åt sidan när jag spelar in hårdrock..ska ta och referenslyssna lite sådan här liknande musik för att lära mig hur de bör panoreras.

Palm: Gitarrkedjan är följande: Billig Tanglewood tele (möjligtvis med utbytta mickar)-TC Konnekt 6 interface-Guitar Rig 3 (den något mer distade kompgitarren+ solo är en Marshall JCM800-emulering och den andra gitarren nån Fender-emulering.

Omskolning från hårdrock lär nog inte hända, men man kan ju fuska med fler saker. Fick lite blodad tand nu och det är alltid inspirerande med nya gitarrer, så något mer i countryrock-facket kommer nog.

Tokai:
Kanonbra spelat! Jo, lite vasst är det från gurorna och lite för höga är dom.
Tycker inte det är så jättemycket country, ja lite rockcountry typ. Påminner en del om Crazy Horse (Neil Youngs kompgrupp på 70-talet)
Har inga problem med panoreringen. Tycker det är modigt gjort och inte alls ovanligt. Men kanske störs den nu av den höga volymen på gurorna.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion