Forum > Färdiga produktioner
Håller på att spela in med bandet, mixar för fullt. Men behöver er hjälp!
herwhisper:
Hej hopp.
Vi håller på för fullt att lira in ett gäng låtar med bandet. Roligt som fanken, men nu känner jag att jag har kört fast lite i mixningen.
Så jag behöver eran hjälp att komma vidare i ljudsnideriet.
Rattlesnake:
Måste vara otroligt svårt att mixa den låten med så mycket som ska höras samtidigt. När man ser den ljudkorven blir man ju rädd att det ska låta klippt, men jag tycker inte det gör det. Tycker bara det låter riktigt imponerande fett & köttigt, vet hur svårt det är att få trummor att tappa trycket när de ska samsas med brötiga gitarrer, men dessa trummor går igenom. Gitarrer och sång med, även om sången kanske skulle vara en aning högre.
Vad är det du vill komma vidare med? Mix eller arr? Mixmässigt tycker jag du är hemma, men frågan är om du inte ska skala av några gitarrer på vissa ställen för att det ska trycka till där det verkligen behövs. Nu är det ju full spetta hela vägen och efter två minuter nånstans har man vant sig vid ljudmattan och då låter det inte lika köttigt längre.
herwhisper:
Ja det är ett pillande och trixande utan Dess like för att få allt att höras ordentligt må jag då säga :-)
Det jag känner jag behöver hjälp med är väll egentligen att lyfta mixen lite till.
Så att det inte ska bli ansträngande att lyssna på om man säger så.
Du har nog rätt i det med gitarrerna , dom kanske behöver skalas av lite för att få fram dynamiken lite mer.
För att få virvel och kagge att tränga igenom mixen så har jag använt mig rätt mycket av sidechain multibandskomressor.
Asti:
Ja, här var det fullt ös rätt igenom! :) Måste vara rätt svårmixat!
För min del tycker jag ljudbilden är lite "vass". Dra ner lite i höga mellanregistret
och höj också elbasen, som är för anonym i mitt tycke.
/Asti
MaxB:
--- Citat från: herwhisper skrivet 11.12.2013, 01:12:56 ---Ja det är ett pillande och trixande utan Dess like för att få allt att höras ordentligt må jag då säga :-)
Det jag känner jag behöver hjälp med är väll egentligen att lyfta mixen lite till.
Så att det inte ska bli ansträngande att lyssna på om man säger så.
Du har nog rätt i det med gitarrerna , dom kanske behöver skalas av lite för att få fram dynamiken lite mer.
För att få virvel och kagge att tränga igenom mixen så har jag använt mig rätt mycket av sidechain multibandskomressor.
--- Slut citat ---
Vilket drag! B)
Förstår att det är ett pillande för att få allt att höras då det är så mycket ljud som ska få plats, från början till slut.
Jag saknar något lugnare parti men förstår att det ska vara fullt ös hela tiden, från början till slut.
Då man visuellt ser att "korven" är så här tät, förstår man att den kan vara ansträngande att lyssna på om man säger så. ;)
Kan man tänka sig att sänka, istället för att lyfta mixen lite till för att göra lyssningen mindre ansträngande? Nackdelen är att man inte vinner loudnesskriget.
Om man backar lite på allt och sen vid lyssning drar drar upp volymen istället, så att resultatet blir lika hög volym som innan, kanske det inte är så ansträngande att lyssna på?
MaxB t.f. bakåtsträvare
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida