Forum > Färdiga produktioner

Jesus of the month

(1/4) > >>

Fidden:
Gammal låt, ny version. Den gamla var elektronisk, denna är allt annat. Mitt första försök att göra nåt åt jazzhållet, men det är enligt uppgift mer lounge.  :lol:

Eftersom det bryts ny mark för mig här, behöver jag nog några extra öron  :wacko:

(orginalet här)

Emulator:
rör du easy så får du stryk!

Emulator:
....faktiskt är det riktigt bra. Snyggt, och trovärdigt på något sätt.

Virveln låter apa tyvärr i detta landskap. PLAFF kommer den in. Lite mindre sejarmatta på den kanske i settings skulle vara mumma?


Nåväl. grymt bra. Du kan ju detta också!

Fidden:
Ville liksom ha ett kraftigare virvelslag på de där ställena, men den kanske bör bytas ut mot nån som passar in bättre. Kul att du låter mig leva vidare :D

Tackar för lyssning och kommentar, Easy får bli ett senare projekt. Kanske kan passa som nåt i bayersk stil.

Eddi:
Jag hade missat orginalet men lyssnade på det nu också. Ja vad säger man - en bra låt är en bra låt om än i olika tappningar - jag gillar bägge.På den gamla hade du en ljus röst med som passade väldigt bra - den här andas nytänk och tillbakalutat coooolt. Som sagt gillar bägge men tror jag föredrar den här. Riktigt bra låt är det.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion