Forum > Demolåtar

Paranoid Girl

(1/5) > >>

Frasseman:
En låt jag arbetat med ett tag och som jag för omväxlings skulle inte själv sjunger. Tar gärna emot kritik, känner mig osäker på en hel del, är det överproddat, vad låter bra o mindre bra osv, kommer trummorna in för tidigt, för sent, borde det var ett riktigt intro osv.

LÅTNAMN: Paranoid Girl
ARTIST/GRUPP: Frasseman
GENRE: Pop
LÅTLÄNGD: 3.25
KOMPOSITÖR: Lasse Lampers
PRODUCENT: Lasse Lampers
EV. MEDVERKANDE: Johanna, Lasse
INSPELNINGSÅR: 2013
FORMAT: mp3

Mvh/Frasseman

Tokai:
Gitarrsolot är kalas! Skitbra!
Vid 55 är upplevs gitarrerna som lite svaga i volym.
Förstår inte "bruset" vid ca 205, vad betyder det?
Jag gillar hon som sjunger, Johanna. Tycker hon har en personlig röst. Och sjunger bra.
Låten har en tydlig struktur i refräng och vers, vilket är vad jag gillar och det funkar bra, men upplever inte refrängen så speciellt originell. Men sämre låtar har blivit hits.
Känns inte speciellt överarbetad eller "överproddad".
Början av låten är jag lite tveksam till, liksom slutet.

Jocke:
Vilken helt underbar röst Johanna har - höj! :) Hoppas inte att någon skolar bort hennes särart...^^ Skulle gärna höra henne ännu mer "egen"! :) Nivån på sången är lagom i början men när resten av instrumenten kommer in ska hon upp. Tycker trummorna är lite tjatiga (lite tysk marsch över det) och för höga även om du har riktigt snygga "fills". Skulle först prova att variera hihat med ride och/eller cymbaler... skulle nog ha provat dubbelstamp och dubbelslag på virveln i refrängen (bom-bom-smack-smack)  :rolleyes:  :lol: men vet inte om det skulle hacka sönder flow och sväng... kan vara värt att testa lite olika idéer för att få variation.

Annars tycker jag det här är en kul poplåt att lyssna på med bra insatser av er båda - bra jobbat! :)

Ola:
vilken sångerska ! låter ljuvligt  :wub:
riktigt skön låt på g här bra jobbat
det är något med trummorna som gör låten lite skum
jag skulle nog kolla runt lite efter någon trummis som kan hjälpa till med ett trumpålägg
det kommer nog lyfta låten till oanade höjder

Mvh Ola

Asti:
Oj, vilken suveränt bra sång! Riktigt bra låt också!
Gillar arret och gitarrljuden, men håller med Ola ang trummorna....
Tror att det skulle vara lite mer driv på cymbalerna, nu blir det
bara baktaktslaget som "stoppar upp" på något sätt....
/Asti t.f. trumexpert  :rolleyes:

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion