Tajt och bra lirat som fn...
Håller med att sången är för snäll i förhållande till Riffandet på vissa delar, och totalt 'snustorr', blir lixom inget flyt.
På med reverb för Böfvulen, i alla fall lite rums-simuleringar, tror det kan fixa till det på ett bra sätt.
sedan kanske att sången var lite hög, i sådan här musik tycker jag att sången ska kämpa lite för att överösta resten om du förstår vad jag menar.. 
Men som sagt, bra låt och grymt spelat...
Tack tack, men jag vill inte ha reverb! Kanske är en sur inskränkt människa när jag får för mig sånt, men jag vill att det ska låta så. Sen är jag dålig på att få till bra reverb, kanske är en del av orsaken också. Jag har sänkt sången lite, håller med dig om att den kanske stack ut lite för mycket.
Bra sång och instrumentalinsatser!
Men håller med Eddi och Bjurte om sången. Den är för snäll!
Lite dist och reverb skulle säkert förbättra attityden.
Tycker avsnittet mellan ca 2:50 och 3:20 är lite monotont och kunde kortas ner.
Annars som sagt - bra framfört och jag gillar speciellt andrastämman på sången!
Tackar!

Jo jo den är för snäll, men jag har i stort sett lämnat inspelningen av den här låten nu och jobbar bara med mixningen så det får bli bättre nästa gång! Kul att du gillar andrastämman, tycker i stort sett min röst låter bättre i stämmor.
Man kan tänka på något/någon man tycker illa om men den grej som bjurte nämner här kan man fixa genom att helt enkelt skruva upp medhörningen i lurarna under själva tagningen så att du tvingas ta i för att höra vad du sjunger. Man mår säkert bättre med sig själv efteråt också om man slipper vara förbannad...
Haha ja det funkar ju! Det kan funka, men det är väl bra att ha bra medhörning så att man hör vad man sjunger också? Beror väl på vilken volym man sjunger.
HMm hmm hmm... den är inte alls tokig, men beroende på vad man har för vision för sången så hör jag något annat. Något med betydligt mer attityd, men det här funkar ju också... klurigt!! Wink
Ja det är det här med attityden igen! Jag hade inte tänkt på det innan alla skrev det här på forumet, så jag tyckte det lät bra innan. Det är helt klart dugligt, men det kanske blir lite som att kompet spelar en annan version av låten än vad sången gör. Nåt sånt.
Bra tryck i gurorna. Basen synkar bra och fyller ut. Trummorna låter också bra, tycker dubbelpedalen är på sin plats. Kul att baskaggen forfarande låter lite akustiskt och inte bara klick. Men jag tycker trummorna tar för stor bredd i ljudbilden. Ihop med overhead och gärna lite bleed eller rumsklang.
Sången tycker jag också ska få lite rum. Lite mer volym och rasp också! Har också problem att få till det, men tycker det brukar gå bättre efter några försök när man kan låten bättre så man slipper koncentrera sig på texter. Och om man har en lokal där man kan yla hur högt man vill såklart.
Till sist så undrar jag över en mening - vad sjunger du vid 36 sek in i låten - "to smiling"? Ska det inte vara "to smile"? Men jag uppfattar inte orden dessförinnan så det kanske är grammatiskt rätt. 
Kul att du gillar baskaggen, jag verkligen älskar det ljudet jag har fått till, det är det trumljudet jag är mest nöjd med hittills. Man försöker ju hitta nån balans mellan basljud och klick i baskagge-ljudet. Vad menar du med "overhead"? Trummorna är bara programmerade i datorn om du syftar på overhead-mickar?
Där sjunger jag "Try to stop them from constantly smiling"

Tror det är grammatiskt korrekt, men det kan hända att jag har många grammatiska fel i mina texter, det låter bra i mitt huvud iaf..

Infoga citat
Upplever det lite som en metallåt som är mixad som en 70tals rocklåt men med modernare grundljud. Det är lite snällt, både mixen och sången saknar punch och attityd. Musiken känns ren och tydlig, men samtidigt inget bett och tryck i grejerna. Det kanske inte är alls vad du eftersträvar, men jag hade mixat detta helt annorlunda.
Allt låter ganska kompetent och rätt, men lite för snällt för att det ska lämna några avtryck hos mig.
Kul uppfattning, inget jag har tänkt på! Jo det är ju inget skitigt ljud utan jag har försökt få det väldigt rent, vill att det ska låta tydligt. Sången är det jag är minst erfaren av, av alla instrument, så det är inga tveksamheter att jag behöver jobba upp min sångstil och attityd.
Jag är inte helt säker på vad jag eftersträvar, men jag vill ha det rent men jag skulle nog vilja ha lite mer attack i ljudet. Är inte helt säker på hur det ska gå till dock..
Tack för alla kommentarer, det är verkligen jättestor hjälp
