Forum > Färdiga produktioner
MaxB - Min lagårdstjej 2013-05-18
Asti:
Fingerspelet blir bättre och bättre! Kul! :)
/Asti
Harmonica mike:
Härligt,det tar sig Max med finger spelet.
Jag fick sån där skjutjärnscowboysare flashback av låten :) Kokta bönor å en T.bone stek på ett spett..
Cool country och det gillar vi :wub:
Mike
cykeln:
Bra kämpat Max!
Riktig lägereldskänsla i denna Horsepicking mule cowboy blues
Lägg in några hästgnägg och komuu så ökar känslan
Congasgänget verkar ibland hamna på efterkälken
Roffe H:
Det tar sig Max. Jag är impad, hästjazz, härligt. Här behövs ingen sång. :D
Roffe H
MaxB:
Edit 2013-04-01: Ny version där ett nytt instrument smyger sig in redan i början och ger sig tydligare till känna i solodelen. Hur snart hör du det nya instrumentet? Det är med och spelar enkla toner, redan i början.
Har mupptrixat en hel del (har bland annat ökat basvolym men blev det för mycket?) Är knarren från basgitarren något man till varje pris brukar försöka undvika - låter det illa? Jag tycker det låter cool men eftersom jag inte är så cool undrar jag om knarret från banden på basen är något man inte strävar efter att höra?
[mp3=200,20,0,left]http://max.shivas.se/music/MaxB_Fingerpicking_20130401.mp3[/mp3]
Tack alla som uppskattar riktig hästmusik. Har funderat på att hitta lämpliga råmanden och gnägg men framför allt en berättarröst som drar storyn om hur det är att vara cowboy.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida