Den rätta är naturligtvis den som du gillar bäst!
Finns inget egentligen rätt och fel i det här. Det finns dock en hel del saker att fundera över. "Linje" (Line) ut och ingångar är impedans och signalmässigt gjorda efter en form av standard.
Att koppla justerbara in och utgångar mot varandra kräver också att anpassa framför allt signalnivåerna mot varandra för att undvika distortion och att "bränna" sönder dem.
Den främsta anledningen till "brum" är bruten och därmed olika spänningsnivåer på signaljorden. Signaljorden är avgjort den viktigaste faktorn och bör enligt min mening, inte ha kontakt med chassi-jord eller AC-nollan.
Skulle du kunna utveckla det fetmarkerade? Jag fattade exakt noll 
Impedans är växelströmsmotståndet (sinusvåg som ljud består av). Så vi kan kalla det motståndet! Ohms Lag och effektlagen ger oss att Spänningen (U) = Volymen håller i stort sett samma nivå på Strömmen (I) och Effekten (P) om motståndet är högt! En Linjeingång eller en linjeutgång håller därför ett stort motstånd (I MegaOhm klassen). Det gör att effekten (nivån) på signalen i stort sett är den samma vid hög eller låg volym (spänning) De är alltså inte i stort sett påverkbara oavsett om volymen (spänningen) är hög eller låg (höjs eller sänks).
En justerbar ingång eller utgång är det motsatta. De har ett lågt motstånd och är därför känsliga för olika volymer (spänningar). För att koppla en utgång med lågt motstånd mot en ingång med högt motstånd gäller det att anpassa volymen (spänningen) så att den inte är för låg (inget hörs) eller för hög (det distar). I värsta fall bränns ingången sönder (för höga spänningar till transistorer eller dioder) Detta gäller i ännu högre grad lågresistanta ingångar!
Så var försiktig när du kopplar utgångar mot andra typer av ingångar!
I elektriska system finns många typer av referensnivåer (0-spänning)! I digitala system 0 Volt! I växelströmssystem Jord och Nolla. Jord är den spänningsnivå som jorden håller. Den kan variera från tid till tid och mellan olika platser på jorden. (Tänk på att jorden har ett elektromanetiskt fält som kompassen anpassar sig efter). Den används för att skydda oss människor från att få stötar då vi står på jorden och tar i en elektrisk apparat. Jorden är ofta just ett "skyddshölje" kring elektriska apparater.
Noll-nivån i digitala- (likström) och analoga- (växelström) system är en spänningsnivå relativt andra spänningar i systemet. Det är inte det samma som jord. I den bästa av världar skulle det vara så, men i realiteten inte. Använder man jorden som Noll-nivå, gör man det på ett enda ställe i hela sitt elektriska system. ALDRIG på flera ställen! Ofta gör elleverantören detta på ett speciellt ställe. Avståndet från detta ställe till ditt elektriska uttag ger en skillnad i potentialen mellan Jord och Nolla! Av den anledningen ska vi helst inte ansluta någonting till Jord! Nollan kan också skilja från olika eluttag. Om så är fallet hör vi det som ett brum. Använd därför helst en och samma källa från en och samma fas på det analoga- (växelström) systemet.
Den digitala nollan måste hållas åtskiljd från både jord och den analoga nollan, samt att vi håller reda på den. Det görs bäst genom att alla sladdar vi använder ALLTID har nollan på samma stift. En del löder sladdar för likström och struntar i om de "fasvänder" i ena ändan till den andra. Men det är inte acceptabelt! Detta för att undvika brum.
Att sedan en del utrustning tar upp brum från omgivningen är en annan sak. Det vi kan göra för att undvika det är att använda skärmade kablar med jordad skärm. Att sedan en del utrustningar och instrument saknar skärm, är helt enkelt nåt vi får leva med!
