Forum > Färdiga produktioner
UnFairness - Eddi, Asti & Jocke
Eddi:
--- Citat från: Jocke skrivet 06.01.2013, 16:53:57 ---Tycker att det finns många spännande möten här inte minst vad gäller instrumenteringen. Astis melodi, stråk, piano, oboe ger en väldigt speciell atmosfär som tilltalar mig. Vid 190 kommer Asti in direkt efter det talade partiet - jag tycker att det är snyggare så än med tomrundorna - efter Asti känns det däremot helt ok med tomrundor men där kunde något av instrumenten bytas om att dominera där... Jag gjorde ju några olika tagningar på "talet" och tycker att du kunde variera med dem - åtminstone ordet "everyone" som har en så speciell intonation här att det känns uppenbart att det är samma klipp på alla ställena... Sen tycker jag att du skulle försöka variera trummorna mellan de olika partierna. Nu är de rätt återhållsamma och så ska det nog vara så jag är inte riktigt säker på hur... tänker på hur Karl byggde rytmer som låg och "puttrade på långkok" i bakgrunden.
--- Slut citat ---
Som jag PM:ade Jocke tidigare så tog jag den coolaste versionen och upprepade - och tomrundorna ska liksom vara där :D
--- Citat från: Asti skrivet 06.01.2013, 17:06:02 ---Nu är jag nöjd! :)
Instämmer om arret/instrumenteringen, som är fantasifullt och skönt!
/Asti
--- Slut citat ---
Hoppas att den nya versionen också funkar och kanske lite bättre t.o.m. då jag har hittat andra timingar som jag skjutit litet på.
--- Citat från: cykeln skrivet 06.01.2013, 20:59:59 ---Spännande och annorlunda
Av någon anledning får den mej att tänka på Rolling Stones Her satanic ... LP ... om det är 1000 lightyears from home .. eller?
Jättefin melodi som rör sig ledigt i omgivningen
Bra gubbar!
--- Slut citat ---
Kul att du gillar Cykeln :D
--- Citat från: Clemens skrivet 06.01.2013, 21:11:35 ---Ja, ännu ett bidrag till " Mystery Tour". Kul och fantasifull låt! Trummorna känns dock lite livlösa, fick man ordning på dessa så lyfter det rejält tror jag! Nice! :)
--- Slut citat ---
Bytt till SD och fixat med olika slag och så - hoppas det blev bättre :D
--- Citat från: spacetrucker skrivet 06.01.2013, 21:20:00 ---Intressant och bra.
Några tankar bara: Jag önskar att stråken och oboen båda låg lite närmare mitten. Säkert inget problem i högtalare men i lurar blir man lätt virrig... så närmare varanrda med dem bara.... och en sak til,; lite mer volym på både berättaren och sångaren, orden drunknar lite i musiken som det är nu.
Trumman ja... den låter EZ om den så de bara ryker
Mina klagomål till trots gillar jag låten :D
7 poäng av 10 ger jag för denna
--- Slut citat ---
7 av 10 är inte dåligt hoppas det kryper upp till en 8 med nya trummor Space :D Har även skjutit oboe och basviolinen något.
--- Citat från: equality skrivet 06.01.2013, 23:06:07 ---Får lite Beatlesvibbar och det är ALDRIG fel. :) Bra instatser av kolaboratörerna och jag vill särskilt framhålla sånger och kördeltagarna. Trummorna lite tråkigt malande ja men skön låt med foten över tröskeln till symfonisk rock.
--- Slut citat ---
Nä Beatles är aldrig fel fast jag vet inte riktigt vilken låt Free as a bird - nä. Tack för tyck EQ :D
--- Citat från: Harmonica mike skrivet 07.01.2013, 09:14:45 ---Coolt med Zappasnacket Jocke!
Bra arrat/lirat och sjunget är fetgrymt Peter.Mixen lämnar jag utan kommentar då jag inte har nån bra gear än.
Låten,ja jag gillar den då den inte är så förutsägbar.Alla delarna bildar en cool helhet,sånt här kan funka på radion.Årets hit kanske..Mixa efter bästa förmåga och lansera.
Mike
--- Slut citat ---
Årets hit - jo vi tackar vi vågar jag nog svara för de andra också det var ord och inga visor det. Tack HM :D
--- Citat från: bjurte skrivet 07.01.2013, 11:13:49 ---Ja det här gillar vi !!
Spännande melodier och inte så 'följa mallen till punkt och pricka'
Några synpunkter dock..
Trummorna är väldigt statiska och kraftlösa.
Speaker rösten kunde formas mer mot mitten(EQ) och jämnas till hårdare(Cmp)
OCH !! Vad har vi sagt om Klarinett och OBOE ?? :angry: :wacko: ;) Uriahs öron blöööööder..
Låt dom tuta JAZZ och Symfonier,men stanna där.. :rolleyes: :lol:
--- Slut citat ---
Du får skaffa Oboe-proppar Bjurte :lol: Kul att du gillar i övrigt och resten är fixat tror jag.
--- Citat från: Jocke skrivet 07.01.2013, 12:47:00 ---
--- Citat från: Harmonica mike skrivet 07.01.2013, 09:14:45 ---Coolt med Zappasnacket Jocke!
...
--- Slut citat ---
Tack - det var hedrande att få vara med här! :)
Tyckte mycket om Eddis melodier redan från början och bara "small av" när jag hörde Astis insats - ett bevis för att 1+1=3 :)
--- Slut citat ---
Borde det inte vara 1+1+1=4? Jag small av när jag hörde din röst också fast den var precis som förväntat ursnygg. :lol:
Sådär nu har jag bytt trummor och fixat o grejat i enlighet med edra utmärkta tips så att jag hoppas att herrarna Jocke och Asti framgår med önskvärd tydlighet och inramad av ett stycke hyfsat mixat musikarr.
Tack för alla tips och engagemang och stora TACK till Jocke o Asti som möjliggjorde detta :D
Asti:
Bra mix förutom att jag tycker att balansen mellan nivåerna på mina sångspår inte längre är så bra!
I vissa avsnitt hörs nästan bara ena sångspåret...
I övrigt tycker jag det låter helt OK!
Låten har fina harmonier som sätter sig i huvudet!
/Asti
Eddi:
--- Citat från: Asti skrivet 08.01.2013, 22:37:36 ---Bra mix förutom att jag tycker att balansen mellan nivåerna på mina sångspår inte längre är så bra!
I vissa avsnitt hörs nästan bara ena sångspåret...
I övrigt tycker jag det låter helt OK!
Låten har fina harmonier som sätter sig i huvudet!
/Asti
--- Slut citat ---
Ajdå jag spred rösterna och la reverb på dom men eftersom andrastämman är lägre i ton så kanske inte det är rätt recept. Får kolla det.
Larsson:
skön musik.. 70/90 tals hybrid i känslan
tycker arret & insatserna sitter ihop fint, däremot känns mixen lite väl torr & 2D för min smak
jag hade velat ha reverbigare trummor för djupets skull, kanska lite delay på asti åxo..
men det är bara smaksaker jag föreslår, soft & snygg låt iaf!
:)
Jocke:
Tycker att du fått till en riktigt härlig atmosfär i den här senaste mixen. Lyssnar inte alls efter detaljer längre! :)
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida