Forum > Färdiga produktioner

Equality - Folkgong

<< < (2/7) > >>

Tokai:
Fint gitarrspel. Ståbasen kunde ha lite mer djupare bas?
När pianot kommer in blir det obestämbart. Vem vill bestämma? Dra ner gitarren när pianot spelar är mitt förslag

Burnin Sven:
Jag vill ha smör på mackan och det är nu  :D , är Rosa loss på grönbete äntligen? Häftigt sommaren måste vara här men fan det regnar ju, inte i det här dock. Små lätta moln och Jan Johanssson på klaveret kan det bli bättre, svenskt så det knakar om det och i sitt absolut bästa läge kan man önska mer nä det går inte :D. Fin låt mr. E
Göran

ynot:
Det går framåt har lite svårt för basljuden o den synkar kanske inte riktigt i början, pianot kommer in fint gillar moll partiet mycket, den lilla låten har ju blivigt stor vetja...tony

equality:
Fidden: Tack för de uppmuntrande orden. Fina bilder du målar upp. Jag är så himla förtjust i kontrabasen att den fick nog dra iväg lite för mycket. Kanske stångas för mycket med gitarren.
mahan:  Har dåligt med euro... :rolleyes:
Tokai: Tnx. Håller med dig där och skall försöka tydliggöra huvudrollen bättre. Funderar på fiddle och flöjt isf piano för att få det mer i spelmansbranchen. Gjörde automatiseringsnedragning på guran i senaste versionenmen vet inte riktigt om det funkar.
Burnin Sven: "Rosa på bal, vackert namn eller hur? Bregott ska det vara i ur och i skur."  :D Kul att den uppskattas. Tnx Mr G.
ynot: Som sagt jag är barnsligt förtjust i den där basen och det kanske går till överdrift... Kör ju Gigastudio, "helvetet på jorden" enl Mr Egghuvud och jag har sannerligen aldrig haft ett program som kraschar datorn lika ofta som detta men för alltid addicted. Skall nu försöka hitta den där sabla fläjten och felan som låter så jädra bra ihop. Tack för senast! Har fortfarande dina otroliga basslingor ringande i huvudet.

Harmonica mike:
Då ska vi se vad Eq:n har hittat på..
Ja denna har jag hört,men inte i denna tappning.

Analys då:Basen ligger lite lågt frekvensmässigt under introt.Det är några toner på basen som behöver eq.as lite,dom kommer ibland och stör lite i ljudbilden.Möjligen är det en frekvens krock med feta E strängen på guran..Men rör inte gura soundet,sikta på att brighta basen pytte lite istället.Där kom det in ett piano - snyggt! Kanske piano soundet skulle upp lite frekvensmässigt,samt en liten liten gnutta reverb svans(litet rum).. Guran låter helt underbart,blir lite avis på soundet..Polarn har en Martin,men så här klart ljud kan jag inte få fram..

Tar en fjärde lyssning i lurarna så att jag fastställer min analys,jag vill ju inte lura dig :)

Frekvens krockarna inte lika störande i lurarna,men hörs ibland..Upplever basen lite låg i lurarna..Guran klart dominant,men det är ju en gura låt i första hand så..
Nu kollar jag vad dom andra har tyckt,så jag inte är ute och cyklar helt..

Mvh
Micael

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion