Forum > Demolåtar
Dividend - Mother Russia will prevail.
bjurte:
Härligt gammelryskigt.. :D
Riktigt Djupa manskörer skulle sitta som en smäck här..
Kort ?? Jajjamensan!
Elektronisk version ?? Jepp,jag väntar.. ;)
Dividend:
--- Citat från: MaxB skrivet 24.08.2012, 17:22:22 ---Ja det var rysk storslagen musik. Körstämmor är inte optimala på något ställe På nån ton upplevde jag för mycket stackato i körstämma och annat ställe var nån så hög att den lät lite overklig (som om det inte var en riktig människo-körmedlem).
Ska vi ta med den här på allsången på lördag? :unsure:
--- Slut citat ---
Jag satt och nynnade den här, i bakgrunden hela kvällen ju? :)
Tror det blir roligare med en elektronisk tolkning av den här, eftersom kören är så artificiell (eller rättare: jag orkar inte pilla med det)..
Tack för tankar
--- Citat från: bjurte skrivet 25.08.2012, 15:30:49 ---Härligt gammelryskigt.. :D
Riktigt Djupa manskörer skulle sitta som en smäck här..
Kort ?? Jajjamensan!
Elektronisk version ?? Jepp,jag väntar.. ;)
--- Slut citat ---
Jaa, fast det låter som en skev basfiol nere vid C1 med den där körpluggen (gamla Magnus choir). Går kanske att fixa på nåt vis.
Tack :)
1up: Gimme synthbas!
Rattlesnake:
Har inte mycket att tillägga. Låter ryskt och mäktigt. Håller med 1up om att göra repris på temata. Körerna var ju lite artificiella som sagt.
"
--- Citat från: Dividend skrivet 22.08.2012, 10:00:09 ---...det är ett stycke homofon orkestermusik som kom till mig här på morgonen.
--- Slut citat ---
"Homofon" var jag tvungen att googla. Låter som ett musikalist skällsord, men det är nog en beskrivning av det jag gillar inom klassisk musik. Ja, nog är den homofon och bra allt. :)
Dividend:
Homofoni är komp + (sång)melodi som också är den enda leadstämman. Kort uttryckt.
Den mesta filmmusik är sådan och pop/rock/folk. Tror den här får vara sådan. :)
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida