Forum > Demolåtar
C Minor Blue
Roffe H:
Hej Wernborg
Vilken jämförelse...med Getz sound, en av de största, komplimang må jag säga.
(och jag förstår att du menar soundet och inte spelet, men det räcker ju..)
Har också en annan av de stora som förebild när det gäller sound, nämligen Ben Webster, där kan man snacka "rökigt". Kan man bara komma lite i närheten av hans sound blir man aningen euforisk...
Du pratar om "out toner". Är inte så bevandrad när det gäller det teoretiska, jag är mer en självlärd "speleman från skogarna" kan man säga. Skulle vara lärorikt för mig om du kunde utveckla det där, om det går ?
Jag funderade på att lägga upp en ny version så småningom.
Och visst Dividend
Finns en del folkmusik i både harmonierna och tonerna. Har tidigare, för husbehov och skoj, spelat folkmusik på fiol och det sitter väl kvar lite av detta kan jag tänka.
mvh Roffe H :unsure:
Wernborg:
Ang. "out toner" så tänkte jag på de där tidsangivelserna och att du kunde låta melodin passera de mindre "passande" tonerna i de ackorden.
Dividend:
Får man testa att lägga lite piano på de inledande 20-30 takterna?
Roffe H:
--- Citat från: Wernborg skrivet 10.08.2012, 11:36:25 ---Ang. "out toner" så tänkte jag på de där tidsangivelserna och att du kunde låta melodin passera de mindre "passande" tonerna i de ackorden.
--- Slut citat ---
Du menar att man helt enkelt låter bli att spela där...???
I så fall inga probem
mvh Roffe H
Roffe H:
--- Citat från: Dividend skrivet 10.08.2012, 11:43:35 ---Får man testa att lägga lite piano på de inledande 20-30 takterna?
--- Slut citat ---
Absolut, det vore jättespännande att höra... hur gör vi? Ska jag skicka filen på e-post eller laddar du ner den själv och bara lägger på pianot (jag menar om jag behöver lämna någon lucka åt dig?)
Hälsar Roffe H
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida