Forum > Demolåtar
Jugas feat. Linn - Flowers, Ny mix!!
Asti:
Det är en riktigt bra låt det här! Väldigt fint arr med speciellt elgitarrens sparsmakade spel.
Nu känns den inte alls lång, bra variation. Lagom flummigt instrumentalparti. :)
Generellt tycker jag din sång är lite för distanserad och aningen "väsande" i karaktären.
Linns sång har en behagligare ton och är riktigt bra i mellanpartiet där hon sjunger solo.
Skulle vilja ha fram din röst lite närmre micken och med mer kropp/värme.
Ev skulle bara Linns sång förekomma i partiet "So many flowers in my garden"...kanske dubbad.
Din sång funkar bra i "verserna".
Bra dynamik i låten och partiet efter 137 sek är skitsnyggt!
/Asti
tigersoul:
Mycket jag gillar här, trycket, gitarrerna, arret, nice nice... Klinkandet vid 223, fan vad skönt! Men för o komma med något kritiskt då:
- Är inte helt hundra på nivåerna på rösterna, känns som det varierar en del hur de ligger i förhållande till varandra.
- Det är mycket jag gillar i arr'et, lite för mycket kanske? Det känns som någon kanske har haft lite FÖR många idéer även om det allra mesta låter kanon, men det är lite "too much" känsla? Jag skulle dock inte vilja vara den som ska radera något av de här godsakerna my god...
ps: Nick cave känsla i slutet, rysningar av välbehag! :P
HasseFX:
Fasen så bra grejer du gör!!! :)
Doftar Daniel Lanois lång väg om gitarrspel/sound och arr! (en sexa av fem möjliga i min parlör) :wub:
Ältar på som tidigare om sången. Den "limmar" inte i den för övrigt superba ljudbilden. Närmare och varmare för er båda - du får till närheten bättre i pratsjungarpartiet, men för mycket väs och fräs IMHO.
Eddi:
Riktigt spännande låt det här och båda sjunger väldigt inlevelsefullt. Mina förslag är att hålla verserna rena att en av er sjunger på dom ungefär som nu - första versen var väl inte så hm.. det kanske var refräng förresten nåja. Rösterna i verserna borde upp en pyttebit i volym tycker jag. Refrängerna eller där ni båda sjunger var lite osynkade på en 4-5 ställen och rösterna alldeles för låga i volym både i förhållande till arret och till det som sjungs i verserna. Så balansera upp det tycker jag. Jag gillar när du drar ut på din röst på det där braiga sättet och Linns röst är helt super. Arret tycker jag är kanonbra rakt igenom.
Mer blommor åt folket
jugas:
hoppas det är ok att jag gör ett gruppsvar... dels var ni ju relativt eniga i era synpunkter - dels måste jag försöka förenkla skrivprocessen eftersom min skrivtröskel ofta är ganska hög och risken är stor att jag hamnar rejält på efterkälken varpå skrivtröskeln kan växa sig ännu högre.
Först och främst, stort tack för att ni gillar låten och mycket av arret.. jag tycker nog själv att det är en av mina bästa låtar, så då värmer det liksom lite extra att få uppskattning från andra :) Att Tigersoul får Nick Cave vibbar och HasseFX känner doften av Daniel Lanois är ju väldigt smickrande och hedrande.. jag hyser stor respekt och vördnad för dessa gubbar. Daniel Lanois har definitivt varit en inspiratör för mig under många år.
Nivåerna ja.. jo jag hör det ju själv nu när jag lyssnat på olika anläggningar o platser att nivåerna är rätt skumma.
Och mitt väsiga sångljud som påtalats av flera... jo jag förstår vad ni menar. Jag får prova att backa kompressionen och runda av sångljudet en aning.
När det gäller Astis tanke om att bara Linn skulle sjunga 'so many flowers'-partierna kan jag bara säga att Linn skulle helst se att jag raderade hennes sång helt o hållet från just dom delarna... hon tycker helt enkelt att det är ett alldeles för högt tonläge för henne, men så länge hon inte tvingar mig att radera så får dom vara kvar... dessutom är jag själv rätt förtjust i våra oktavstämmor med hennes spröda vibrato som pricken över i ;)
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida