Forum > Demolåtar

Om skam och ensamhet

<< < (2/3) > >>

morgonte:

--- Citat från: pxm skrivet 14.04.2012, 23:41:39 ---Wah-riktigt bra sjungen bästa text. Gillar sättet du rimmar på.
Tight spelat och bra mixat. Fiolen är ju suverän.
4 stjärnor av 5 !!!!
Härligt,morgonte !!

--- Slut citat ---

--- Citat från: Eddi skrivet 14.04.2012, 23:53:24 ---Urskönt - härligt hur du fick till det med violinen också. Texten är 5 guldstjärnor resten också jag är inte knusslig :lol:

--- Slut citat ---

Tacktacktack! :)


--- Citat från: Wernborg skrivet 15.04.2012, 00:58:11 ---Bra text där. Lite MIDI-övervikt nu ja. Men det ordnar väl sig när du fixar bättre gitarrer.

Kan tänka mig att den skulle må bra av ett betydligt lugnare tempo om man skulle vilja dra den från stomp till sväng. Texten blir lite forcerad ibland i detta höga tempo.

Kul redskap Band-in-a-box. Har också använt det nån gång när man inte orkat spela in allt själv. Det var iofs länge sedan jag körde det och fiddle-solot lät väl ändå hyfsat autentiskt va så där har nog hänt en del på senare år.

Bra jobbat!

--- Slut citat ---
Tack för uppmuntran och förbättringsförslag!
Gitarrerna, ja... Vad jag än gör med mina pluggar får jag inte till det i det här tempot. Får kanske se om någon har lust att lägga riktiga...
Tempot vill jag nog ha så här. Sången ska vara forcerad, men pga temat, inte tempot... Få se om jag kan lägga bättre sång.
BIAB lyfte rejält när man plockade in riktiga audioinspelningar för en 5-6 år sen. Räddaren i nöden i många fall för mig, och en riktigt grym lärare och spelkompis! :wub:


--- Citat från: Larsson skrivet 15.04.2012, 03:04:49 ---grymt framfört, tycker låten sitter som smäcken
skitbra sång, hade jag haft låt projektet framför mig i min daw
hade jag satt en hängmatte eq på trummorna, eller åtminstone på virveln
lite diskant på gitarrerna/gitarren hade jag åxo testat

men trummorna är det som sticker ut mest på ett dåligtvis enligt mig
annars en pärla i låtbanken! :)

gott jobbat
/Larsson

--- Slut citat ---
Ticktack! Ska ge trummorna och gitarrerna en omgång! :)

Asti:
Skön country-låt! Det svänger på bra!
Bra text och bra sång, även om jag tycker att betoningarna kunde
legat kvar på vissa stavelser ibland för att få lite mer eftertryck
och göra det lite mindre forcerat.
Känns som att sången har ett lite annat rumsljud än resten...?
/Asti

MaxB:
Yihaaa!
Livet är hårt!  :lol:

cykeln:
Läste texten först innan jag lyssnade på låten.
Mycket bra och stark text - berörde verkligen.
När jag sen lyssnade ställdes den lite på ända av den hurtiga countrysvängen.
Läste att det var lite din tanke så det var ju helt rätt.
Men texten är stark nog att stå för sig själv och får då en annan betydelse.
Låter riktigt bra om BIAB tycker jag - fiddle-solot speciellt!
Tycker också sången är bra - Den och hela låten får mej att tänka på något av Kjell Höglund
Reagerar lite mot en av gitarrerna - den ligger på höger sida - som spelar kontinuerligt och då lite mot grundtakten så att det blir lite rörigt
Försök få med dig festivaltjejerna att lägga några ljusa harmonier
Men det är jättebra som det är!

slipperman:
Felan blev ju kalasbra! VG är ju sådär när man går utanför de rekommenderade tempona för samplingarna. Din sångröst passar väldigt bra in. Kontrasten mellan country-struttet och innehållet i texten är förledande, men som sagt det är inte första gången man trallat på en glad melodi och först långt senare kommer på att texten är djupt tragisk. Tydlig och bra prodd!

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion