Forum > Färdiga produktioner

Harmonica mike/Gurano - When the night fall

<< < (2/5) > >>

MaxB:
Härlig sound. Lite tunn botten tror jag också men skönt gung!

Eddi:
Jag hade inte lyssnat när jag sa att botten saknades det var bara ett skämt - men jag håller med mig själv i alla fall skulle vara lite mer trum och bas och den där snabba riden tror jag skulle bytas mot hihat. Låten i övrigt är en riktig bluesklassiker som är hur bra som helst och körerna på when the night falls är världsklass.  I love it :D

Edit: har lyssnat igen och kommer på att jag saknar ett soloparti vid 120 det behöver inte vara superhäftigt men det saknas ett litet mellanstycke liksom - låten tar dessutom för snabbt slut annars..... :wacko:

equality:
Härligt att höra Mikes röjiga röst igen. Svinbra. Vilken feeling! Mitt svarta hjärta klappar.  Tjejkörer och lite brass och världen ligger för era fötter om den inte gör det redan.


ps: Tokai kan nog fixa till schysst blås.

Marruschkka:
Jättebra collab :P

Läcker sång här H.M till Guranos snygga gitarrer...det bara öser på..like it :D

Har inga förslag till förbättringar, det låter skitbra här ju :rolleyes:

/Marre

aROCKER:
Härligt!
Varm och skön röst, bra virvelljud!
Ljudbilden är lite för blöt reverb-grötig för min smak

Men detta är det toppklass på låter som Dire Straits på steroider!

Grymt snyggt jobbat!

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion