Om jag vill Qvanta några blippar anger jag Q t.ex. 16-delar - märker blipparna och trycker på bokstaven Q - som genom ett under ställs då blipparnas vänsterlägen i enlighet med avsett önskemål.
Om jag gör sammanledes vad beträff L t.ex. anger 1/2-not så hoppar linjecursern till blippens början och anger inte alls det jag trodde nämligen längden på blippen.
Vilket existensberättigande har L och när ska den användas?
L och Q hur inget med varandra att göra att göra.
Q är ett kvantiserings kommando som kvantiserar mycket riktigt kvantiserar dina midipluppar(events) efter ditt förinställda värde.
L är ett transport kommando som gör att din markör hoppar till början av en markering (kan vara markerade events i t.ex midieditorn eller parts ute i inspectorn)
Båda är snabbkommandon som också återfinns i menyerna Quantize(Q) under EDIT och Locate Selection(L) under TRANSPORT
Vill du ha en fixerad längd på dina events så är det Alt-T som gäller (på PC). Du kör väl med mac har jag för mig, så då har du nåt annat istället för alt.
Som Egget säger trodde jag oxå vi snackade om längden på blipparna. L finns ju precis till höger om Q och är ju inställbart för kvarts- halv- heltoner etc. Och verkar inte ha något att göra med ett transportkommando (som det tydligen blir när man trycker "L" då hoppar den ju till början helt riktigt)
Artikeln som Egg hänvisade till förstod jag som att jag skulle trycka Äpple-T men då kom det upp en ny ruta som jag tror hette Time Track Editor utan blippar och ingentig som jag förstod alls.
Mysteriet tätnar.
Då får du nog förklara bättre. Enligt din beskrivning överst i tråden så får man intrycket att du trycker på Bokstaven Q resp. L på tangentbordet för att uppnå Quantize och Fixed Length. L är
inte ett kortkommando för fixed length. Det är kortkommandon för vad jag beskrev tidigare. Vill man fixera längden på sina
markerade events så trycker man alt+t på PC och dina events kommer få den längd du valt i popup-rutan Length Quantize (markerad med ett stort L) jag vet inte vilken knappkombo det är på Mac men det är ju lätt att kolla om du går in i menyn MIDI-->functions-->fixed length. Där borde kortkommandot stå efter "fixed length"
Dom stora Q och L som står bredvid varandra i cubasefönstret är alltså inga kortkommandon utan bara en del av GUI:et. Dock så slumpar det sig att kortkommandot får quantize är just "Q". Vill du ha L som kortkommando för "fixed length" istället för "Locate Selection" så är ju det lätt fixat med några musklick och en knapptrycking under File-->Key Commands.
Absolut inget mysterium!
