I min lyssning är basen lite hög, eller rättare sagt känns det som den är EQad/gainad lite för mycket någonstans vid 100-250 hz (eller dylikt). Blir nästan så att den tar över hela mixen när du spelar ljusare toner.
Vet att du är sugen på frankera kuvertet så hoppas jag inte ställer till med ngt. Kanske bara är min lyssning som ballar ur.
Annars är det en grymt skön låt du snickrat! 
Du har rätt. Tog och sänkte vid lågt mellan och det blev mycket öppnare. Jag är ganska nöjd över mixen som sådan, så jag gör en eq på mastern.
Tack för feed.
Låten växer,riktigt bra det här och skönt att du sparkade 'smurfarna'.. 
Men det är fortfarande lite jobbigt lågmellanregister och saknad av topplyster...
Tycker i alla fall halvdöva tinnitusskadade jag.. 
Verkar som att det är vid 350 Hz det är som värst...Ny mix kommer strax, lyfter även nån dB vid 12 kHz. Tack för lyssningen!
Emlan och Eddi,
Tack snälla. Ja, slutet är lite annorlunda, på förra versionen kom det in lite trummor och keyboards på slutet, som om en ny låt började. Jag tyckte den långa piano-eko-tonen blev bättre.