Ok. Tyckte bara att det var onödigt att uppfinna hjulet igen. Jag gör allt det där i den inbyggda metronomen i Reaper. Det borde väl rimligen gå i Logic också? 
Vetefaan om det gör det. Har vart inne bland inställningarna men det verkar bara som man kan ha det där avskyvärda klicket. Man kan givetvis ändra "ton" men inte välja att den ska spela upp en samplad hi-hat exempelvis. Motbevisa mig gärna för det hade vart gött om det gick.
Sen verkar också som man inte kan välja att spela upp 8-delar, utan endast ettan, fyrtakt och sextondelar (Division).
Sen brukar jag faktiskt spela in sådana grejor där jag inte vet vilken rytm det är, och då tycker jag det är lättare att kunna "rita upp" en egen metronom. Exempelvis det senaste jag sysslar med, jag har absolut ingen aning om vilken takt detta är, och om jag skulle ha en metronom som gick i vanlig fyrtakt skulle det bara förvirra.
http://micke.lugnoro.com/konstig_rytm.mp3
« Senast ändrad: 10.03.2011, 14:41:41 by MikaelEdebro »
Jag driver annonstjänsten AlltFörMusik.se där du kan annonsera gratis allt inom musik. Med 30 dagar och 5 bilder har vi det bästa erbjudandet! Vi publicerar också musikrelaterade artiklar inom snäva och intressanta ämnen.
http://www.alltformusik.se