Forum > Demolåtar
Jonte - My Precious One
MaxB:
--- Citat från: Clemens skrivet 04.12.2010, 20:13:15 ---Riktig skön sångröst! några falska toner här å där, men det går ju att fixa..skulle nog lugnt säga att sång är en av dina starka sidor :) Bra låt oxå!
--- Slut citat ---
Många starka sidor, håller med om rösten. Även låtskaparen Jonte har många kvaliteer.
Marruschkka:
--- Citat från: Jonte skrivet 01.12.2010, 08:11:10 ---Tack Emulator! Sången är inte min starka sida, men det är så smidigt att jag
alltid finns till hands när det är dags att lägga sång :D Och denna gång blev
det nog lite bättre än vanligt.
Ibland kan det bli för mycket, och då går det ut över familjen. Men det är svårt när
man får lite inspiration att bryta innan det är någorlunda klart.
--- Slut citat ---
Vad är det du säjer Jonte, sången är ju kanonbra?! :D :o
Härlig låt oxå i skön laid-backstil som tilltalar mej mycket.
/Marre
Lådan:
åt just min sömntablett för att gå o lägga mig.. En sista runda på kr innan bingen.
Såg denna fnurliga tråd och undrar vilken tablett du egentligen sjunger om... Eller är det en kvinna?
Kvinnan i mitt liv ger mig sömnlöshet på både gott o ont:P
Hon sover redan men jag tog just min tablett så snart syns vi så lätt, att bara glömma o drömma är underbart.
Oj min sömnis börjar verka nu... (*pssst, till er / dig omdet är stilnoct vet ni att det e redan försent att skriva här om man vill få någon förstår vad jag / man försöker skriva / säga .. Dumma pill.
denna text kommer redigeras av mig imorn utan alkhol o iligala piller från apoteket.
Jag känner mig beng av dem men har ändå en tanke: Skall vi göra ett samarbete med detta spår TS lämnat oss på. Tema:pille mot sömn. vi jammar över nätet o bollar filer på typ idisk eller liknand.
Ända kravet för att få vara med är att under sessionerna intags mindre mängd utsjriven från läkare sömntabletter. som ett expriment lixåm.
jappjapp mina piller funkar fint, blir rätt rolig av dem. känns inte som jag vill sova utan mer stanna i det sköna mjuka pillret ger mig.
Oj, ni som läser hajar säkert noll av ovan skrivet, men min tankte var som sådan när jag hör denna låt så hör jag i mitt huvud även en KRsamarbetes låt.
@TSLåten i sig tycker jag e klockren, skön tanke skön musik.
Den fick mig att börja spinna på samarbete där ett fåtal av oss galningar om jag skall kalla oss det som skulle kunna ta grunden i låten med gurarn men sedan lägga en ny gura efter ett tags intag av sömntabletten där första "talaren" talar om sin del i låten och att nattmedicinen gör sitt för kommande pålägg (vilken del du än står för). Borde kanske inte kapat denna tråd, men hej sån e jag!:P
Kanske lite wierd tanke, men det fins säkert fler här som äter någon form av sömnmedicin, har jag inte rät
Låt oss skapa ett expriment om säg 4 musiker med helt olika bakrunder inom musiken men käkar sömtabletter under en låt. Hoppas ni hajjar hur jag menar här nu. För att beskriva min tanke enklast: 2-4 muisiker stoppar i sig sin sömndicin och fort efter det lägger sin del tex bas o spelar in det i säg 3 min. sen trummisen samma sak... osv.. O kör ett helt jam påverkade av dessa piller... Vet att det låter sjukt detta men vorre nog ett riktigt intressant expriment.
Nu borde jag inte försöka förklara min lilla ide mer men till TS i denna tråd skulle jag gärna vilja prova mixa låten efter mitt tycke o smack, om jag får den äran alltså.
bow35:
Sjyst sång. Lite uppgiven stämning i låten men jag tror att av någon paradoxisk anledning är det det som är styrkan. Som om du inte har nåt att bevisa. Det blir hur som helst ett djävla bra uttryck. Högsta betyg!
egghuvud:
Jodå inte så oävet. Sången är som sagt lite hård kall och ibland lite glidande, men det fixar sig väl när texten är klar :) Tycker att trummorna är lite onynaserade och att gitarrfiguren blir lite enformig när båda gitarrena maler på sådär. Kunde kanske var lite mer variation om de var mer varierade. Basen kändes som att den var alldeles för låg. Bra låt jobba på bara. :)
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida