Forum > Färdiga produktioner
JT - Drömma sig bort (uppdaterad med mp3-länk)
clavinova:
--- Citat från: cykeln skrivet 05.11.2010, 09:47:46 ---Det är verkligen som att ligga i gräset och låta molnen passera
Mycket vilsamt och fint fångat
Musiken är verkligen i samklang med filmen
och den där lite raspande avslutningen ..
snyggt
Såna kafferaster skulle man ha fler av!
--- Slut citat ---
Tack cykeln! :)
Kul att se "min beskrivning" på alstret med dina ord. :)
Jag dricker inte kaffe, kanske därför det blev musik istället...
--- Citat från: Harmonica mike skrivet 05.11.2010, 11:20:32 ---Tjoho.
Tuben ja..sorry där kan jag inte lyssna med denna application.Studiodatan snålställd för optimal musikproduktion,nån grafikkorts grunka tror jag...Har du slut på mp3:or? :D
Mike
--- Slut citat ---
Halloj Mike,
Näe, tänkte bara lägga ut filmen men nu finns det en länk till musiken i första inlägget. Tack för påpekandet, kanske fler som är youtube-begränsade... :)
Dividend:
Jättetrevlig melodi faktiskt, hade ju valt andra noter på några ställen. Ett tips är att kanske ibland upprepa samma not två el fler gånger? ;) Det kan ge intressantare "kommunikativare" (säga lyssnaren mer) egenskaper för en melodi ;) (Ja, jag erkänner, jag är själv dålig på det ibland :)
Annars gillade jag det starkt. Skall inte kräva sång för låten håller som den är, men det är ju också ett sätt att kommunicera nåt :) (Tex pga sångtexten, eller känslan i en sångerskas sånguttryck.)
Skitsnygg moln-video och jätteskön ljudbild!
clavinova:
--- Citat från: Dividend skrivet 05.11.2010, 13:55:30 ---Jättetrevlig melodi faktiskt, hade ju valt andra noter på några ställen. Ett tips är att kanske ibland upprepa samma not två el fler gånger? ;) Det kan ge intressantare "kommunikativare" (säga lyssnaren mer) egenskaper för en melodi ;) (Ja, jag erkänner, jag är själv dålig på det ibland :)
Annars gillade jag det starkt. Skall inte kräva sång för låten håller som den är, men det är ju också ett sätt att kommunicera nåt :) (Tex pga sångtexten, eller känslan i en sångerskas sånguttryck.)
Skitsnygg moln-video och jätteskön ljudbild!
--- Slut citat ---
Hej där Dividend, tackar så mycket! :)
Vi spelar på lite olika melodibanor, så det är helt ok.
Sång på denna? Inte tycker jag...
Eddi:
Jag blir lite ambience av detta :D Helskön prod med video och allt, Har du filmat? Hur fick du molnen att gå så snabbt. Ballt med slutet som om någon alien vill förmedla att han söker kontakt med vår ledare Reinfeldt. :lol:
Harmonica mike:
Blir lite avis då jag inte kan se filmen..
Men det ordnar sig,Eva har en bärbar..Musiken skön som en sommar fläkt.Lugn och ro genomfar mig denna tidiga förmiddag.Lyssnar mycket på "I´m The Ocean",där fick du/vi till det ordentligt.
Får samma lugna sköna feeling av denna så du är på rätt spår.
Mike
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida