Forum > Färdiga produktioner

Nightlife

<< < (5/6) > >>

Gurano:
Hejsan
Jag börjar med att säga att jag lyssnar i lurar (som inte är de bästa). För mig låter mixnivåerna bra. En skön låt!

Men personligen så har jag lite svårt för en mixning där man panorerat kraftigt (olika guror i höger/vänster lur), det gör mig lite splittrad, men det är kanske inte så märkbart om man lyssnar med högtalare. Jag kan tycka att det behövs en tyngre bas med lite fetare ljud - annars kan låten få ett lite för tunnt sound? (men det är en smaksak). På det stora hela tycker jag om låten, som för mig har ett retrosound :)

Hadet gott
Gurano

Cube:
Kan man göra som så att man ökar basen när man mastrar? Eller måste sånt justeras INNAN mastring? Låten är bara mixad.
A gurorna kanske är fööör kraftigt panorerade! Ska se om jag kan göra något åt det! Kom på en fråga nu när vi pratar om gurorna, hur tycker ni att jag lyckats med soundet på gurorna? Låter dem också 80-tal eller kanske liiite modernare?90-tal :unsure:

Tack för hjälpen!!

Eddi:
Jag vet inte om det är så viktigt om det låter 80-tal eller inte men njo det gör det nog eftersom jag gillar det :D Det var ett tag sedan jag lyssnade på denna men det var ett trevligt återlyssnande.

Tokai:
Du vill alltså inte att låten ska låta 80-tal. Trots att den är gjord då. Kan vara svårt. Tror det inte hjälper att bara göra den lite råare. Arret måste nog ändras, hur vet jag inte. Annan rytm eller nåt?
Ser att jag redan har kommenterat låten. Ett svar saknas:
Klicheer=att återanvända utnötta melodier, harmonier, att det inte speciellt originellt. Ungefär så.

Cube:

--- Citat från: Tokai skrivet 25.11.2010, 19:11:37 ---Du vill alltså inte att låten ska låta 80-tal. Trots att den är gjord då. Kan vara svårt. Tror det inte hjälper att bara göra den lite råare. Arret måste nog ändras, hur vet jag inte. Annan rytm eller nåt?
Ser att jag redan har kommenterat låten. Ett svar saknas:
Klicheer=att återanvända utnötta melodier, harmonier, att det inte speciellt originellt. Ungefär så.

--- Slut citat ---

Låten var inte gjord på 80-talet utan för typ ett år sen men när jag gjorde låten så var det för 80-talstemat som vi hade här på KR för ett tag sen! Arret hade jag ändrat och lagt till råare gitarrer, justerat trummorna mm. Jag tror jag får nöja mig med att det låter 80 tal!  -_-

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion