Forum > Färdiga produktioner
Crumble Zone - Ambivalence
Fidden:
LÅTNAMN: Ambivalence
ARTIST/GRUPP: Crumble Zone
GENRE: Indiepop..?
LÅTLÄNGD: 4:26
KOMPOSITÖR: Fredrik J
PRODUCENT: Fredrik J
INSPELNINGSÅR: 2010
FORMAT: mp3
Hallå. Det var ett tag sedan jag var här, och lägger inte särskilt mycket tid på musikproduktion längre, men ibland händer det. Tänkte jag skulle posta nåt här om nån funderade på var jag håller hus. :)
Senaste tillskottet i min instrumentpark är en elbas, vilket kanske kanske märks eftersom det inte är mindre än två basspår i låten :lol:
Emulator:
ÄNTLIGEN!!!!!
skall lyssna få se. äta sig lite först å så.
shit va kul, en ny CZ :)
stajo:
ja äntligen :)
stajo:
första sekunderna var väldigt olikt cz sound... men sedan känner man igen sig :), men ändå lite annorlunda kanske ser man en liknande förändring i soundet som depeche gjorde i början av 90-talet vilket iofs gjorde att mitt intresse svalnade. Dock så långt är vi ju inte här :). Låten är skön och stämningsfull, skulle passa på en mörk vinterväg, alltså om någon månad då. Saknar kanske något crescendo något som drar iväg lite. Är också lite osäker på pitchen i vissa lägen (eller har jag tittat för mycket på idol...).
Riktigt kul att höra dig igen och hoppas det kommer mera, är inte själv så aktiv.
/S
Wernborg:
Skönt.
Soundet är låten. Den låga elbasen är hooken i mina öron.
Bastrumman har kanske lite elak attack. Det lät lite trasigt i diskanten i början där den exponerades tydligt.
Det sliter och drar mellan trummor och basarna. Gillar!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida