Forum > Färdiga produktioner
91:an I'll never be the one
91:an:
En enkel trallvänlig melodi som säkert gjorts ett flertal gånger tidigare av andra fastnade i mitt huvud och inspirerade mej att prova lite olika arrangemang. Till slut blev det dragspel och guitarlele med blandade slagverksljud. Dragspelet är en gratisplug som (Dansbands)Perra rekommenderade.
LÅTNAMN I’ll never be the one
ARTIST/GRUPP: Jan Gissberg
GENRE: pop, dans till dragspel
LÅTLÄNGD: 3:20
TEXT & MUSIK Jan Gissberg
INSPELNINGSÅR: 2010 FORMAT: mp3
STORLEK: 3,8 Megabyte
Lyxvarianten:
Riktigt mysig måste jag säga:)
Eddi:
Wow en riktigt riktigt mysig låt som låter naturlig på något sätt. Luftigt arr och bra lead somkörer. Ja mysigt är nog ordet som sagt. Sommaren hade lite kvar att erbjuda :D
Emlan:
Jag instämmer: Mysig!!!! :D
Dragspelet låter finfint!! Jag vill gärna också veta vad det är för något, vill ha lite dragspel i någon egen låt har jag tänkt... och den här låter ju riktigt bra!
Perfekt låt på morgonkvisten:)
91:an:
Lyxvarianten och Eko, tackar så mycket för myset! Det är något visst med enkla låtar, dom fastnar lätt och man får istället försöka få till tillräckligt variation i arret!
Emlan, dragspelsplugen finns på "vst4free"
http://www.vst4free.com/fvstp.php?download=Accord.zip
Den innehåller 16 presets som du kan ratta om hur du vill. Prova den, det är väldigt skoj att testa nya instrument på det här viset.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida