Forum > Färdiga produktioner

Eko & H-Mike - Days To Come

<< < (3/5) > >>

Eddi:

--- Citat från: uriah skrivet 03.01.2010, 17:05:11 ---Riktigt bra låt med ännu bättre Sound och Sång...
Men... det finns alltid ett Men.. :rolleyes:
Trummorna var alldeles för stökiga,dom ställer till det med rythmen tycker jag,sen var dom lite för torra och
vassa,lite för moderna helt enkelt mot resten som låter äldre.
Ibland får man lite 70-tals Santana vibbar och det är ju gött. ;)

--- Slut citat ---
:D Kul att du gillar låten Mr Heep. Låten är ju ny och ska inte låta 70-tal men det är väl ofrånkomligt antar jag. Jag är inte så förtjust i raka trummor heller. Men Santana-vibbar tackar man ju för.

Eddi:

--- Citat från: stajo skrivet 03.01.2010, 18:43:53 ---Gitarrfiguren bla i början är skitsnygg kunde passa i vilken Clint Eastwood film som helst. Tycker det är en bra låt och HM's röst passar som handen i handsken. Mäktig och skönt tryck. Det negativa är att det känns lite stökigt ibland men samtidigt är det väl det som bidrar till karaktären i sig.
Gott

--- Slut citat ---
:D Tack för det stajo. Bättre mix nu men kanske fortfarande lika stökigt. Svaret till det finns i svaret till Freddy nedan.

Eddi:

--- Citat från: freddy skrivet 03.01.2010, 19:02:31 ---Ibland undrar jag om jag lyssnar på samma låt som vissa andra :)

Jag tycker inte denna är klar. Av några anledningar.

-Det är bitvis otajt vilket gör att det blir rörigare än rörigast.

-När jag börjar lyssna på låten så presenteras först trummorna, sen kommer en svärm av saker. Jag kan knappt urskilja vad som spelas, det är bara som en enda stor matta av ljud. Jag skulle vilja ha en start där instrumenten presenterades lite mer efter varandra. Trummor först, sen kanske bas och kompgitarr, sen sologitarr. Så man hinner smälta vad som händer.
Sen tror jag att en bättre separation i mixen skulle hjälpa med.

-Användandet av reverb gillar jag inte heller. Får ingen bra helhet i soundet. Vissa instrument verkar ha massor med reverb, andra inte.

-Mixen distar här, kanske den största anledningen att jag inte tycker att det kan vara klart. Slår igenom. Även sången tycker jag distar mycket. Kanske beror på mastern?

-Trumljudet är inte heller bra egentligen, tycker det saknar kropp. EZ antar jag. Så din nästa uppgradering borde vara ett nytt trumbibliotek.

-Saknar även lite topp i allt. Hela mixen låter dov. Ofta så med dina mixar faktiskt. Jag vet inte varför? Men prova att lägga en EQ på mastern och lyfta toppen och basen lite, dra ner mitten lite. En så kallad "hängmatta".

Låten då, den går mig lite förbi faktiskt. Inget som sticker ut och tar tag i mig, därav min första kommentar där, hade förväntat mig mer när jag läser övriga kommentarer. Men det är absolut inte dåligt. Sången är bra med (som vanligt när det gäller HM).

Sen ser jag ju att andra verkar gilla detta, så det är väl en smaksak mycket. Så du får ta min kommentar för vad den är. Alla kan inte gilla allt. :) 

Jag tycker som sagt att det finns saker kvar att jobba på. Trumljudet kanske du inte kan fixa nu. Men iaf få bort disten på mixen. Samt att se över användandet av reverb och försöka få en bättre separation i mixen med hjälp av panorering och EQ.


--- Slut citat ---
:D Tack Freddy för utförlig kommentar - det var den som ledde mig på spåret att det måste ju ha varit fel mix som jag lagt upp - och så var det ju! I nya mixen är det  nya mer tajta guror och inget dist kanske något mindre dov också ska ta med hängmattan  i framtiden. Så här var det att denna råkade komma med i The Wall-Festivalen det var inte alls tänkt så. Låten kom till för att jag ville testa min nya orgel VB3 men så hängde H-Mike på med sång när jag bad honom om det - så eftersom det var en vägg-låt så tillkom ytterligare en synth och en hel del reverb. Trummorna är DFH i EZ helt riktigt jag vet att många ogillar dom men jag gillar dom faktiskt - även om jag börjar lura på att testa några andra oxå.
Som sagt tack för utförlig kommentar Freddy

Eddi:

--- Citat från: Emulator skrivet 03.01.2010, 19:15:25 ---Im with freddy on this. Otajta saker har jag svårt för tyvärr.

Låten tror jag dock på, men den behöver snyggas upp enligt vad freddan sa ovan här.


Grym röst som vanligt, bra gitarrriff genomgående -men det måste vara tajt.

Spela in kortare och loopa? då kan man faktiskt sitta och pilla lite också.


walk the extra mile, så blir det kalas.

--- Slut citat ---

 :D Tack EMU tror som sagt att den nya mixen har rättat till problemen.

Eddi:

--- Citat från: Håkan Nilsson skrivet 03.01.2010, 19:20:03 ---Jag tycker också trummorna var för starka och alldeles för mysko. Först trodde jag att det blivit nåt fel de låg efter eller före som de kan göra i datorer...  :lol: Men en sån mix lägger man nog inte ut ens om man är full! Måste lyssna bättre i lurar, nu hade jag bara laptopens lillfingerstora woofers.  B)

--- Slut citat ---
Du säger något annat än de andra Håkan att trummorna skulle vara i otakt? Ny mix nu men lyssna för all del igen med bättre hörning och återkom om det är något galet. Jag tycker inte om raka trummor kan det vara det?

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion