Forum > Färdiga produktioner
Tonikum - Ave Maria + Maria
Åsa:
Hej på er!
Precis hemkommen från uppträdande i en kyrka med min vokalgrupp Tonikum, så julkänslan har infunnit sig!
Jag hade med mig min ZoomH2 och testade spela in oss, och såhär låter det. Rykande färsk livetagning kan man säga :) Vi har lärt in låten för bara ett par veckor sedan så jag är helnöjd med hur vi lät! (pianot är bakom oss, och inspelningsmanicken står på ett notställ framför oss så det är därför vi överröstar det fina pianokompet..)
Detta är alltså Ave Maria, den känner ni väl igen allihopa säkert.. det är så sköna harmonier i den, lite såna där ställen som nästan låter fel fast ändå inte.. :D
Hoppas vi kan sprida lite julfeeling!
/Åsa
//La upp en Mariasång också, ligger i ett inlägg längre ner :)
Eddi:
Snyggt Åsa - lät förmodligen väldigt fint live också. Funderade på vilken som var din stämma och gissar att det inte var den höga på "tårar".
morgonte:
Mycket vackert! Och inte det lättaste: rent sjunget! Imponerande! ^_^
cykeln:
Javisst - väldigt fint!
Den kan väl vara med på julskivan?
Det är väl klart att ni ska överrösta pianot - Jag skulle önskat att ni sjöng helt utan!
Vackert och fridfullt!
ydderF:
Helt utrolig nydelig!!
Men skulle vilja höra den i en annan tappning, lite mer funk/rhytm and blues kanske?
NOT!!
Jag kan inte säga annat änn posta mer mer mer!!! :wub:
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida