Forum > Demolåtar
Henrik - Bemma
bow35:
Här kommer senaste versionen av Bemma:
genre: faki dub
låtlängd: 8 min +
Bpm: 63
[mp3=200,20,0,center]http://www.henriklarssonbauman.com/musik/fakidub.mp3[/mp3]
Om det suggestiva groovet inte infinner sig så lyssna inte vidare bara för att vara snäll. :D
Emulator:
ja jo. ja, lite svårt att kommentera, tycker det låter i princip som sist. taktfast är det nu
bow35:
Emu: Tycker också jag hittat takten bättre. Använder gitarren endast till rytm och klang nu och försöker skapa melodin med rösten.
Här kommer en inspelning med ett tydligt meloditema!:
genre : zigenar dub
låtlängd: 2x40 sek
Bpm: 63
[mp3=200,20,0,center]http://www.henriklarssonbauman.com/musik/zigenardub.mp3[/mp3]
bow35:
Max B: För fan, jag har missat ditt inlägg där om "The man comes around". Tack för hjälpen. Det är alltså spotify man ska kolla på?
freddy:
Bemma ja?
Tycker du utvecklas extremt långsamt. Känns som du postat samma låt sen du kom hit. Dags att försöka spela något på gitarren som följer sången? Dags att skriva en text som du sjunger? dags att strukturera upp dina idéer till någon låt? där du har en tydlig vers/refräng, eller iaf återkommande teman?
Som jag sa till dig tidigare, prova att göra något mot en mer strukturerad bakgrund. Kanske en cover eller något. Vad som helst som är lite roligare än en gitarr som bara låter skit. Du spelar bara öppna strängar liksom, det funkar inte med melodierna du sjunger, det blir jättejobbigt att lyssna på, herregud 8 min? :)
Din röst har en fin klang. Men det funkar inte att sjunga bemma i 8 min, inte alls. Men det är dags att du går vidare nu med kompet. Ta gitarrlektioner, finns massor på nätet att läsa och se, kolla youtube, härma och utvecklas. Kom igen nu!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida