Forum > Färdiga produktioner

Graphit - it´s almost time

(1/2) > >>

graphit:
LÅTNAMN: it´s almost time
ARTIST/GRUPP: Graphit
GENRE: Electroniskt
LÅTLÄNGD: 4:20
KOMPOSITÖR: Joakim Hansson
PRODUCENT: Joakim Hansson
EV. MEDVERKANDE:
INSPELNINGSÅR: 2009
FORMAT: mp3

Länk till låten: http://www.myspace.com/graphitbeat  högst upp i listan "it´s almost time"
Vem vet? Kanske detta kan vara nåt för medelålders herrar när de är höga som hus med..??

Kommentarer mottages tacksamt.

MaxB:
Jag är knappast hög som ett hus men kanske räknas som medelålders?

Är det du ensam som ligger bakom musiken?
Jag tycker det låter flummigt och bra, en del låter som 8-bitars Atari-spelsmusik.

graphit:
Haha jaa det där med medelålders o huset var en kommentar jag fick av en annan medlem här på en annan låt för ett tag sen.

Jo det är jag själv som ligger bakom denna låt - det är en nedkortad version av orginalet, kul att du tycker det funkar!

jugas:
det här svänger riktit gött...första 5 sek hinner jag tänka att det här blir jobbig maskinhardcore...men i stället blir det riktigt mulligt, klassiskt måbra nånting.......ok,sen skruvas det till lite så att sista 45 är lite brutala(brutal light)...men jag gillar det också....får lite 90-tals vibbar på ett bra sätt - är jag fel ute då???

graphit:
Tackar för din kommentar jugas!
Du är absolut inte helt fel ute, tycker det stämmer rätt bra faktiskt. Jaa absolut de sista 45 är lite brutala, men det är också en nerkortad version detta orginallåten ligger på ca 8 min. Ska se om jag postar upp den sen med :)

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

Gå till fullversion