Forum > Demolåtar
Lite lek med Ambient/Chillout
flabb:
Skön låt, mycket bättre än sån där bitpop tycker farbror flabb :)
Lite Depeche, men jag har inte så många referenser på sån här musik.
Lyxvarianten:
Efter allt snällt ni har skrivit blir man ju sugen på att fortsätta, men jag råkade smiska fram en ny Bitpop af döden som jag känner mig tvingad att göra färdig. Så jädra underbar:D Detta är nog en låt man kommer sätta sig på nätterna när man skulle ha lagt sig för 2 timmar sen;) Måste vara i rätt mood.
Jo dom där Download va softa:) Ett hett tips annars är Brian Eno - An ending. Fy fasen en sån bra låt
Lyxvarianten:
Version 2 ute! http://www.box.net/shared/2134zllf75 Det är väl mest idéer kan man säga. Får väl välja ut några gobitar och arbeta vidare på dom. Funderar även på att kanske leka Spock eller nån avdankad Shaman i nått avsnitt i låten.
Dividend:
Schysst! Gillar att den är hyfsat varierad. Haha, läser nu att du ser det som att det bara är massa idéer staplade..
Jag gillar tanken om schaman-sång i det rytmiska partiet.
Bra! Denna får jag följa.
Lyxvarianten:
--- Citat från: Dividend skrivet 06.08.2009, 11:04:21 ---Schysst! Gillar att den är hyfsat varierad. Haha, läser nu att du ser det som att det bara är massa idéer staplade..
Jag gillar tanken om schaman-sång i det rytmiska partiet.
Bra! Denna får jag följa.
--- Slut citat ---
Man måste vara i rätt mood för denna låten:) Det är inget du reagerar på som du känner är fel me den som den är nu eller? Jag har lyssnat så mycket på den nu så allt börjar kännas rätt normalt. Tänkte trycka in ett parti som är helt fritt från rytm osv bara atmosfär och nån som tjatar om naturen eller rymden. Har funderat lite på att göra det runt 3:45+ nånstans och sen möta upp ackorden som kör på vid 4 min och fram. Alternativt pianot:)
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida