Forum > Färdiga produktioner
Eko & Egghuvud - Sick&Tired
Eddi:
LÅTNAMN: Sick&Tired
ARTIST/GRUPP: Eko & Egghuvud
GENRE: 80-talspop
LÅTLÄNGD: 3:30
KOMPOSITÖR: Eko
PRODUCENT:
EV. MEDVERKANDE: Egghuvud på sång och kompguror
INSPELNINGSÅR: 2009
TILLVERKAD: 1989
FORMAT: mp3
Här kommer då den låt som hamnade 6:a i Forumfestival 9 (om man slår ihop dom som fick samma poäng som en placering) och nu också med det missade beatet som ju gör hela låten på nåt sätt.
Vi ber att få tacka för alla poängen vi fick. Inetzel gav oss en 12:a med ett intressant referendum till Molly Ringwald-filmer - jag googlade lite och det är helt fantastiskt så lik Eggs stämma var med det jag hittade.
Själva låten är en solklar ripoff från Phil Collins Another day in paradize, alltså helt andra harmonier men uppbyggnaden är densamma (förutom att han har något bättre ljud på sina produktioner) Det är sällan eller aldrig jag försöker efterlikna någon men jag minns i detta fallet att jag ville testa ett upplägg som dom stora grabbarna.
Tyck gärna till
Edit: Här har vi Phil i Paris 2004 inte för jämförelse utan för kul: http://www.youtube.com/watch?v=U66rzHtW2qQ&feature=related
Eko
equality:
Jag tycker den är poppigare än Another day in paradize och jag hade inte alls tänkt på den om du inte hade nämnt den. Det är väl det där lilla riffet eller hooken (vad man nu skall kalla det) på steeldrum som kan påminna om den då kanske. Jättebra bra låt med mycket snygg refräng. Hitvarning! Gillar det taktfasta kompet men en 80-talsvirvel var väl några ton tyngre än den som är här (tänker på Born in the USA bl a). Ok kommer lite mer där vid sticket. Snygga ackord och nedgångar. Bra co-lab. Körerna bra men skulle förstärkas av tjejer. Sången annars härlig med känsla. Ljudet tunt? Instrumentalsolo vore inte fel men inte säkert helt rätt heller. Kanske platsar solot där bara körerna ligger på? Nemen, skitbra låt!
Dividend:
Den är en bra låt. Men spelaren hackar lite (hos min syster där jag är just, sången är perfekt, unik och passande fast det är engelska)
Bengan_gbg:
bra låt - skulle tjäna på en uppsnyggning i mixeriet kanske men en bra låt är en bra låt.
Eddi:
--- Citat från: equality skrivet 01.07.2009, 15:32:14 ---Jag tycker den är poppigare än Another day in paradize och jag hade inte alls tänkt på den om du inte hade nämnt den. Det är väl det där lilla riffet eller hooken (vad man nu skall kalla det) på steeldrum som kan påminna om den då kanske. Jättebra bra låt med mycket snygg refräng. Hitvarning! Gillar det taktfasta kompet men en 80-talsvirvel var väl några ton tyngre än den som är här (tänker på Born in the USA bl a). Ok kommer lite mer där vid sticket. Snygga ackord och nedgångar. Bra co-lab. Körerna bra men skulle förstärkas av tjejer. Sången annars härlig med känsla. Ljudet tunt? Instrumentalsolo vore inte fel men inte säkert helt rätt heller. Kanske platsar solot där bara körerna ligger på? Nemen, skitbra låt!
--- Slut citat ---
Trevligt att höra tack!
Eko
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida