Forum > Demolåtar

Synden - Henrik

<< < (3/3)

bow35:
HM: Strukturen jobbar jag på. Samtidigt som jag försöker komma vidare med nya grepp och slingor. Det är ju inte så stor skillnad på gitarrspelet i denna och i "Karin".

Dividend: La upp texten.

ynot: Man tackar ödmjukast. Man behöver höra sånt ibland.

mixus:  :)

Inetzel: Tom Waits, wow! Ja texten handlar lite om min kamp rent allmänt. Är medveten om att allt kanske inte har fallit på plats än, så det blir lite lösryckta tankar huller om buller.

Leif: Förädlar så gott jag kan. Och vill ju självklart fortsätta att låta äkta ändå.

equality:
Finns en ärlig uppriktighet i dina alster som jag gillar. Det är liksom bortom inspelningskvalitet, distorsion och tekniksnack. Eget så det smäller om det. Får intryck av nån slags pre-blues musik från nåt västafrikanskt land, (Mali?) och det blir väldigt suggestivt. Det svänger ju! Kanske smyga in en enkel handtrumma, någon kör och något ensträngat solo?

Navigering

[0] Meddelandeindex

[*] Föregående sida

Gå till fullversion