Forum > Färdiga produktioner

Tokai - Relieved

<< < (8/9) > >>

equality:
Missat denna, sorry. En pärla. Gillar choruspianoljudet, ger en drömsk atmosfär. Väldigt vackert och med gripande text. En av dina bästa.

Tokai:
Tack, Marruschkka
Roligt att uppfattar texten som jag velat. Den är ganska så dubbelbottnad. Versionen här är inte så olik den första, men då fick jag inte till det där svävande som jag velat ha hela tiden. Så man ska inte ge upp om en gammal låt, förr eller senare kommer bitarna på plats. Fast förmodligen finns det ytterligare saker att förbättra. Risken då är att man överarbetar.

Dividend
 :wub: Det går upp och ner. Nästa låt blir väl en sån där halvdan historia  :)

equality
Roligt att du gillar låten. Det känns också roligare att sjunga med en bättre mikrofon, mer inspirerande.

freddy:
Jag håller med övriga om att det är en skön stämning i låten. En bra helhet och en mer mysig än bra låt i mina öron. Fast det är bra det med :D

Däremot tycker jag inte att komp-sektionen gör låten rättvisa. Jag tycker kombinationen av pianot, basen och trummorna blir väldigt stolpigt och ibland låter det otajt. Jag vet inte vilket instrument det är. Skulle kunna tänka mig att trummorna är pålagda sist? Jag tycker det brukar bli såhär då, de olika instrumenten drar och sliter åt olika håll. Pianot och basen lirar låten och sen kommer mr stiff in på programmerade trummorna och gör att det låter väldigt konstigt i helheten. Brukar bli bättre när man lirar mot trummorna och följer dom istället, försöker svänga till det. Nu kanske du inte har lagt trummorna efter resten av kompet, men det är den känslan jag upplever.

Det bästa vore väl om du kunde fixa ett liveband istället, men det är inte alltid så lätt. Men det känns som låten behöver det. Eller mer flyt i kompet.

Sen gillar jag inte alls basljudet heller, det låter ju 80-tals syntbas enligt mig. Skulle vilja ha ett mer naturligt basljud, som det är nu så passar det inte in i ljudbilden riktigt.

Stråksynt-paden låter också "billig" eller "casio". Vilket jag även tycker förtar en hel del av helheten.

Mycket gnäll, men ja.. i en annars bra produkt så stör man sig på dom små bristerna.

Allt efter min personliga smak och tycke... ;)

Huvudsaken är iaf att låten är bra och du sjunger bättre än vad jag mindes att du gjorde. Blev lite överraskad faktiskt. Snyggt.

Tokai:
Ok, freddy. Nu är man tillbaka till jorden igen efter att ha varit lyckligt svävande ett tag. Jag instämmer i din kritik på de flesta punkter.
Det här med liveband är inte alls aktuellt. Jag gör låtar helt enkelt. Sen vet jag ju att det är svårt att få till den där gruppkänslan i musiken eftersom det är mycket midi här, bara sången är analog.
Du har rätt om det där med trumkompet, det lades på sist, är färdigprogrammerade (inte av mig), men lät bättre än mina egna försök. Så visst, spela till trumkompet hade kanske skapat bättre sväng.
Men, jag betraktar mina låtar som en idé som kan komma att användas, inte av mig utan någon som vill spela in det på riktigt, sas. Men det är klart, ju bättre idén framförs, desto lättare är det att sälja låten.

freddy:

--- Citat från: Tokai skrivet 06.06.2009, 12:56:51 ---Ok, freddy. Nu är man tillbaka till jorden igen efter att ha varit lyckligt svävande ett tag. Jag instämmer i din kritik på de flesta punkter.
Det här med liveband är inte alls aktuellt. Jag gör låtar helt enkelt. Sen vet jag ju att det är svårt att få till den där gruppkänslan i musiken eftersom det är mycket midi här, bara sången är analog.
Du har rätt om det där med trumkompet, det lades på sist, är färdigprogrammerade (inte av mig), men lät bättre än mina egna försök. Så visst, spela till trumkompet hade kanske skapat bättre sväng.
Men, jag betraktar mina låtar som en idé som kan komma att användas, inte av mig utan någon som vill spela in det på riktigt, sas. Men det är klart, ju bättre idén framförs, desto lättare är det att sälja låten.

--- Slut citat ---

Ja, exakt. Min tanke var väl att låten var värd det och med siktet mot en färdig produkt. Om ditt mål är annat så är det nog bra nog på alla plan.

Om du orkar någon gång så skulle det vara intressant att höra resten av bandet spelandes efter trummorna då. Men jag förstår samtidigt att det nog känns rätt drygt, minst sagt.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion