Forum > Demolåtar
Ett slags körverk
mahan:
tJOU Peo!
Riktigt bra drive i detta. Dock låter körsången lite för "maskin", kanske lite mer reverb kunde dra av den lilla kantigheten på detta.
Bara att spaka på, NOT BAD AT ALLL! :)
h. johan
SYNTH:
Tack Johan! :D
Det är svårt det där med samplade körljud ska ser vad jag kan göra mera där. ;)
Wernborg:
Otroligt snyggt komp och läckra ljudbilder.
Kören tilltalar mig inte. Låter för dåligt för att vara meningen att föreställa riktig kör. Tror det största problemet är attacken som nästan genomgående är för mjuk. Som om att alla i hela kören smög igång varje stavelse.
freddy:
Den rytmiska pad:en som ligger i början känns igen. Omnisphere allt eller?
Skulle nog funka som spelmusik möjligen, känns inte som ett stycke som står på egna fötter riktigt, men samtidigt skulle det kunna komplettera något annat på ett bra sätt.
ynot:
du gör skäl för ditt alias ;)
vilket är trevligt kommer osökt o tänka på lite äldre vangelis som möter kraftwerk på en klubbspelning i dramen (eller yngre vangelis kanske det blir då).. skulle funkat då o funkar nu med kanske att kören blir lite tvekande runt 175 o framåt men med lite piska o nitzhe citat kommer den nog på rätt spår.
tony
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida