Forum > Färdiga produktioner
Hedblom - Perfect Strangers
Hedblom:
Tack allihopa! :)
freddy Har EQat om nu, så nu låter det väl kanske lite bättre om sången, men försökte snåla lite på EQn för det blir alltid så vassa s-ljud när jag är färdig :D Vet att gitarren är lite otajt och det är kanske lite högt tempo, men har sjukt ont i fingrarna för jag har spelat så mycket så jag nöjer mig så där tills vidare.
Tokai Micken är en Hansén och den är det verkligen inget fel på. Använder dock cubase inbyggda kompressor på sången, och tycker faktiskt den fungerar bra. Däremot så tycker jag att jag har så hes/skum röst så jag EQar alltid sönder. Finns kanske nån bättre EQ eller kompressor än de i Cubase? Har faktiskt aldrig tänkt på det.
Robert Höglund Jag är som dig och tycker att det ska vara trummor, bas och hela paketet, men försökte för en gångs skull få det att låta bra med bara en gitarr, och jag är faktiskt riktigt nöjd. Men visst låter det Dylan? :lol: Lyssna på introt på "Don't think twice it's allright", var ju där jag hämtade inspirationen, men sen kanske jag är tondöv :lol:
Men hur som helst... Tack som fan! Nu blev jag inspirerad att fortsätta!
MaxB Tack, tack! Nej det är väl kanske ingen klassisk emo-låt, utan det är väl mer hur jag uppfattar texten och vad den handlar om. Men så är det väl med allt, de flesta som skriver musik har väl någon baktanke med allt dom gör :D
Än en gång, tack tack tack!!!!
OBS! är en ny version nu sedan första... EQat lite bara.
Tokai:
ja vad är en emolåt?
Tokai:
--- Citat från: Hedblom skrivet 03.10.2008, 19:01:59 ---Tack allihopa! :)
Finns kanske nån bättre EQ eller kompressor än de i Cubase? Har faktiskt aldrig tänkt på det.
--- Slut citat ---
Visst finns det, massvis. En del jättebra prylar är gratis, en del kostar kosing t.ex waves. Sen finns det kort att köpa UAD, tex, eller en fristående enhet, Focusrite LiquidMix, som jag själv använder.
stajo:
Gillar detta :)
Lite stressad kanske. Hm kanske.
Det jag tänkte på var att de ljusa tonerna på gitarren slåss lite med sången.
För att få lite mer variation kanske du på verserna skulle undvika de ljusa tonerna i liret, om det går.
Men snyggt, bevisar ju att det låter mer än väl bra med bara en gitarr om det är en bra låt från början.
Hedblom:
Tack stajo.
Jo kanske är lite stressad, men det var väl lite av tanken, men är väl som man tycker själv.
Tycker den går alldeles lagomt fort, fast spelar lite fel på gitarren :rolleyes:
Ja det skulle kanske vara lite variation, men ville göra det så enkelt som möjligt, introklinket är exakt samma
som på versen också, och jag tycker faktiskt att det fungerar, men går ju att vidareutveckla i det oändliga :lol:
Tack än en gång!
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida