Forum > Färdiga produktioner

Rattlesnake, David Rönnlund & Egghuvud - Leksands skänklåt

<< < (3/4) > >>

stajo:
haha låter live här med, gillade de spontana handklappen på slutet :)
Riktigt kul att lyssna på och bra spelat!

david.roennlund:
tycker detta blev riktigt shysst folkrock, fan att jag hade negativ ålder på gärdetfesterna  :( ( fanns f.ö. grymt många bra grupper som spelade där.... b.la. CHARLIE & ESDOR som jag lyssnar mycket på  :wub:)

Kul att denna kom upp tillsist!

gillar speciellt den delen där vi gnolar, blev bra ;)



Rattlesnake:
Tack Marre, Equality och Stajo för lyssning och feed! Känns som att det blev en lyckad live-känsla! Vi spelar ju inte direkt klockrent, jag är på något ställe ute och cyklar på basen t ex, och både egget och David har varit lite tveksamma till insatserna. Mao som det brukar låta efter en spelning... ;)

Förlåt David att jag glömde ge dig cred för gnolningen...  :)

Ja, Gärdesfesterna skulle man vilja ha varit med på. Mellan vilka år var de...? Hittar inget på Wikipedia om det.

Wernborg:

--- Citat från: Rattlesnake skrivet 11.08.2008, 10:57:27 ---Ja, Gärdesfesterna skulle man vilja ha varit med på. Mellan vilka år var de...? Hittar inget på Wikipedia om det.

--- Slut citat ---

Hölls tydligen två fester under 1970.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Progg
http://www.progg.se/band.asp?ID=32&skiva=471
http://www.danbackman.se/artikel.asp?aID=67&artID=237

Rattlesnake:
En lysande musikarkeologisk insats! Tack Wernborg! Davids favoriter Charlie & Esdor borde man ju kolla upp!

Någon som var med på någon av dessa fester?

Navigering

[0] Meddelandeindex

[#] Nästa sida

[*] Föregående sida

Gå till fullversion