Forum > Färdiga produktioner
Tokai - Cosy eyes
equality:
Skön låt med lite Diddley-vibbar. Tyckte först taktslagen på trummorna lät lite udda med betoningen förskjuten efter "tvåan" men det ger ett rätt skönt sväng. Instrumentalinsatserna är bra från såväl H M som dig men din röst låter lite för "snäll" för "vit" för denna typ av genre om du förstår hur jag menar. Skulle min röst också göra och har bett Tony sjunga på de låtar som kräver mer tryck och pondus. Brasset låter jättebra - vad är det?
Tokai:
Hallå där equality!
Tack för dina synpunkter. Ja du vet, vit man gör så gott han kan. Hoppas Antares uppfinner nån mojäng så att man kan välja presets som Otis redding, James Brown, Stevie Wonder, osv. Men det finns ju vita som har bra bluesröst, som t. ex Tom Jones och minst vår egen Tony.
Nu hade jag väl nog inte tanken att den här låten skulle låta svart på nåt sätt, trots James Brown inspirerat trumkomp och din egen liknelse med Bo Diddley.
Blåset kommer från Chris Hein Horns. Det finns en rolig liten sak, tycker jag i allafall, det är när blåset kommer in så sjunger jag "to take the bull by the horns" - och sen direkt Bapp! Tyvärr blev blåset lite lågt där, skulle vart mer tryck, men det går nog att fixa till.
Ha det gott! / Staffan
Navigering
[0] Meddelandeindex
[*] Föregående sida